Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Oppredningslaboratoriet i full drift
    Bergindustri

    Oppredningslaboratoriet i full drift

    By Guest Authoroktober 17, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det største enkeltlaboratoriet i Berglaboratoriet åpnet allerede i sommer.

    Berglaboratoriet ligger i tilknytning til Institutt for geofag og petroleum ovenfor Lerkendal. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det nye Oppredningslaboratoriet, 750 kvadratmeter ved fødselen, ble åpnet relativt udramatisk og etter planen i sommer etter et tolv måneder langt svangerskap. Dette er det største enkeltlaboratorium i det moderne Berglaboratoriet og rommer mye nytt og moderne utstyr.

    Flyttingen fra det gamle Bergbygget og den gamle Oppredningen medførte både bekymring, lettelse, fornyelse, interessante gamle geologiske funn i glemte avkroker og en viss bevaring av historien.

    Nå er Oppredningslaboratoriet kledd i ny drakt med mange skinnende knapper i form av analyse- og prosessutstyr, noe som spesielt vises i Urban Mining-laboratoriet, som er et av de mange underlaboratoriene i det moderne nybygget. Her har jeg kost meg med mange klassiske geologiske og sekundære urbane materialer, ikke minst ved å sprenge de i fillebiter ved hjelp av lyn.

    Berglaboratoriet ligger på fyllmasse over en berggrunn av grønnstein, men omsluttes av tykke havavsetninger (leire) i ly av Sunlandsskrentens elveavsetninger.

    Det største laboratoriet i det nye Berglaboratoriet er altså Oppredningslaboratoriet med sine underlaboratorier i grovlaboratoriedelen som Oppredningshall, Mikronisering, Knuserom og Renrom, og lettlaboratoriedelen som Flotasjon, Hydrometallurgi, Overflateanalyse, Partikkelanalyse, Urban Mining, Tørrseparasjon, Sikting og Preparering.

    Spesielt har det blitt investert i utstyr i Urban Mining-laboratoriet og Overflate- og Partikkelanalyse-laboratoriene de siste to årene, men også i Oppredningshallen, Hydrometallurgi- og Tørrseparasjon-laboratoriene har det blitt en del fornyelse.

    Urban Mining-laboratoriet rommer to av instituttets nyeste storinvesteringer de siste årene. Dette er den elektriske knuseren fra Selfrag og den sensor-baserte sorteringsmaskinen fra Comex. Med den elektriske knuseren har vi ikke bare knust sekundære råstoff (f.eks. urbant avfall), men bokstavelig talt sprengt massevis av fantastiske geofunn i fillebiter med 200 000 volt pulser. Dette gjelder blant annet jernmalm fra nord, eklogitt fra vest og pegmatitt fra sør, i tillegg til vrakede silikadigler med ‘pot scrap’ silisium, slagg fra silisiumproduksjon, dekkemasse fra aluminiumproduksjon, betong, elektronikk, m.m.

    Det er få primære og sekundære råstoff som ikke kan testes, og det er enda færre som kommer helskinnet ut av en runde i den maskinen. De aller fleste prøvene som knuses med disse høyspente pulsene opplever betydelig svekkelse langs korngrensene, og man kan med stor letthet knuse mange av de store gjenværende partiklene med håndmakt i etterkant. Tilnærmet som i eventyret hvor Askeladden klemte vannet ut av steinen.

    ERIK LARSEN

     

    Related Posts

    Gjør comeback i grafittdistrikt

    juli 17, 2026

    Opphevet uranforbud

    juli 15, 2026

    Ny gullrekord i Gisna

    juli 13, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i trias
    Jul 14, 2026

    Slik så Norge ut i trias

    Et spektakulært himmelfenomen
    Jul 09, 2026

    Et spektakulært himmelfenomen

    There’s metals in them hills
    Jul 07, 2026

    There’s metals in them hills

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Beyond turbidites: Core insights from the Rovuma Basin
    Jul 17, 2026

    Beyond turbidites: Core insights from the Rovuma Basin

    Frontier volumes, near-field risk
    Jul 16, 2026

    Frontier volumes, near-field risk

    From vision to discovery
    Jul 15, 2026

    From vision to discovery

    Movement towards a mining moratorium
    Jul 15, 2026

    Movement towards a mining moratorium

    “Reservoir engineering was too boring for me”
    Jul 14, 2026

    “Reservoir engineering was too boring for me”

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.