Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Skaper uro rundt Engebø
    Bergindustri

    Skaper uro rundt Engebø

    By Halfdan Carstensapril 25, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Et nystartet selskap ønsker å starte drift på granat i Engebøfjellet i Naustdal kommune. Det skaper konflikt.
    Konsernsjef Ivar Fossum i Nordic Mining. Foto: Halfdan Carstens

    Konsernsjef Ivar Fossum i Nordic Mining. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Fredag i forrige uke kom nyheten om at Arctic Mineral Resources (AMR) vil starte dagbruddsdrift på kun ett mineral – granat – i Engebøfjellet (hegnar.no). For å få til dette må selskapet i så fall dytte Nordic Mining av pinnen.  Nordic Mining har som kjent fått de nødvendige tillatelsene for å utvinne både rutil og granat fra forekomsten i Naustdal kommune.

    – Det er ikke noe i våre prosjektvurderinger som understøtter et langsiktig utvinningskonsept basert på kun ett av mineralene på Engebø, sier Ivar S. Fossum, konsernsjef i Nordic Mining, til geo365.no, sier Ivar S. Fossum, konsernsjef i Nordic Mining, til geo365.no.

    – Dette er likevel en krevende situasjon for oss, fordi den skaper usikkerhet rundt vårt prosjekt, legger han til.

    Bak AMR står ukjente SLM Partners, grunneiere i bygda Vevring (som eier deler av den vestlige delen av forekomsten) og Robert Hermansen (tidligere adm. dir. i Store Norske).

    Ifølge hegnar.no aksepterer ikke Vevring-grunneierne «et omfattende overflatebrudd som ødelegger Engebøfjellet og skaper store negative miljøvirkninger for lokalsamfunnet, enorme gråbergsdeponier i fjellet, eller dumping av avfallsmasser i Førdefjorden».

    AMR hevder på sin side at mens «rutil som mineral tilhører staten, tilhører granat som mineral grunneierne».

    «SLM Partners i Oslo tok tidlig i denne prosessen kontakt med Vevring-grunneierne, og har sammen med dem utredet et gruveprosjekt på deres eiendommer basert på undergrunnsdrift, oppredning i fjellhaller etter en innledende fase på lekter, utnyttelse av gråberg og avfallsmasser til alternative formål, null deponering av masser i Førdefjorden, og minst mulig fotavtrykk på overflaten», skriver hegnar.no.

    Fossum stiller seg undrende til planer om å ha et prosessanlegg på en lekter, samt at det ikke blir sagt noe om hvor overskuddsmassene skal bli av.

    AMR hevder videre at «Vevring-eklogitten er drivverdig på granat alene, selv underlagt svært strenge miljømessige betingelser til driften, og uten utslipp av masser i Førdefjorden».

    – Prosjekt ideen virker lite underbygget. Vi har i alle fall ikke sett noen dokumentasjon, sier Fossum.
    I en pressemelding skriver Nordic Mining at AMRs initiativ er «basert på urealistiske forutsetninger og ikke underbygget som et seriøst industriprosjekt».

    Det står i sterk kontrast til det omfattende arbeidet som Nordic Mining har stått for gjennom mer enn ti år (GEO 08/2017: «Fra prosjekt til langsiktig eksportindustri».

    «Dette er den første dokumentasjonen på at vi er på vei til å bygge ny industri. Prosjektstudien viser at vi kan anlegge gruve og prosessanlegg med all nødvendig infrastruktur tett opp til en dypvannskai, at malmen kan oppredes til salgbare mineraler, og at det eksisterer et marked for produktene», sa Fossum i fjor høst.

    – Engebøprosjektet må gjennomføres som et to-mineral prosjekt med utvinning av rutil og granat for å være et langsiktig, robust og bærekraftig industriprosjekt, slår Fossum fast.

    Bak AMR står blant andre Tore Viana-Rønningen. Viana-Rønningen var styremedlem i Nordic Mining i seks år, fra 2011 fram til han gikk ut høsten 2017. Han sitter derfor på en mengde konfidensiell informasjon rundt Engebø-prosjektet.

    – Viana-Rønningen har som styremedlem mottatt intern og taushetsbelagt informasjon knyttet til Engebøprosjektet og han har hatt en aktiv rolle i styrets evaluering av prosjektet. Mulige interessekonflikter i saken vil bli undersøkt nærmere, skriver Nordic Mining i en pressemelding.

    Utspillet «er et klart brudd med det vi oppfatter som etisk redelig forretningsførsel» uttaler styreleder i Nordic Mining i en pressemelding.

    Nordic Mining sier at Engebø-prosjektet ikke påvirkes «av AMRs initiativ. Nordic Mining har nødvendige tillatelser og rettigheter for det pågående utviklingsarbeidet. Det er ingenting i AMR s initiativ som rokker ved dette».

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    januar 26, 2026

    Borer mot gruveoppstart

    januar 21, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    US Permian Basin – the largest injection experiment
    Feb 02, 2026

    US Permian Basin – the largest injection experiment

    Layer cake geology and a lack of grid access
    Jan 30, 2026

    Layer cake geology and a lack of grid access

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    One block, one basin
    Jan 29, 2026

    One block, one basin

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.