Øyvind Standeren Pedersen som står bak de to selskapene, sier til avisen Firda at mineralsammensetningen i sentrum og i fjellet rundt Steinkrossen er veldig likt det i Engebøfjellet. Nå håper han å få med seg investorer for å finne ut om forekomsten er drivverdig.
Lover å stikke kjepper i hjulene
Grunneier og leder i Nausta elveeigarlag, Eiliv Erdal er opprørt over at et firma har sikret seg rettighetene til å lete etter mineraler i Naustdal sentrum.
Det er heilt uaktuelt for oss å akseptere gruveaktivitet nær tilstøytande til Nausta, som er eit verna vassdrag og eit nasjonalt laksevassdrag og som munnar ut i Førdefjorden, som er nasjonal laksefjord, sier han til nrk.no
Erdal er den største grunneieren i området, og vil gjøre alt han kan for å kjempe imot planene.
– Eg kjem til å gjere det eg kan for å stikke kjeppar i hjula for dette prosjektet. Eg finn ikkje grunn til å tiltru denne næringa noko som helst, sier han videre.
Han viser til miljø-ødeleggelser i Jøssingfjorden.
– Vi ser bilete av den fjorden 32 år etter at deponiet var avslutta. Det ser ut som ein undervassørken. I tillegg har vi røynsle frå fleire stader i Nord-Norge. Dette er ei næring som ikkje er moden til å eksistere i Norge i dag, og eg ynskjer iallfall ikkje at det skal skje i Naustdal sentrum.
Les hele saken på nrk.no
![var rnd = window.rnd || Math.floor(Math.random()*10e6);
var pid980600 = window.pid980600 || rnd;
var plc980600 = window.plc980600 || 0;
var abkw = window.abkw || '';
var absrc = 'https://servedbyadbutler.com/adserve/;ID=188736;size=0x0;setID=980600;type=js;sw='+screen.width+';sh='+screen.height+';spr='+window.devicePixelRatio+';kw='+abkw+';pid='+pid980600+';place='+(plc980600++)+';rnd='+rnd+'';
var _absrc = absrc.split("type=js"); absrc = _absrc[0] + 'type=js;referrer=' + encodeURIComponent(document.location.href) + _absrc[1];
document.write('');
Vil stikke kjepper i hjulene](https://geo365.no/wp-content/uploads/2016/06/Engebofjellet-kart-650x433.png)