Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Tilbakeført til naturen
    Bergindustri

    Tilbakeført til naturen

    Av Ronny Setsånovember 16, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Hæhre Entreprenør har fjernet veier, infrastruktur og masser etter om lag 100 års gruvedrift ved Svea Nord gruve.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    I januar i år startet Hæhre Entreprenør opprydningsarbeidet ved kullgruven Svea Nord på Svalbard (Fase 2A). Nå melder gruveoperatøren Store Norske at Hæhre har avsluttet arbeidene ved Svea og ferdigstilt 99 prosent av arbeidet.

    Fase 2A er en del av Miljøprosjekt Svea og Luckefjell som går ut på å rydde opp etter gruvedrift i området Svea og Lunckefjell på Svalbard. Det har vært gruveaktivitet i Svea i over 100 år. Prosjektet anslås å totalt koste 2,5 milliarder kroner.

    LES OGSÅ: Den store omstillingen

    Kartutsnitt fra avslutningsplanen som viser området fra stackeren til Svea Nord. Illustrasjon: Store Norske

    Oppryddingsarbeidet ved Lunckefjell ble avsluttet høsten 2019.

    Totalt har Hæhre fjernet ca. 6 kilometer med vei på Høganäsbreen og langs strandkanten. Mer enn 600 000 kubikkmeter masser er flyttet med dumpere.

    – Hæhre har levert før tiden og i henhold til kravene vi har satt. Dessuten har vi ikke registrert noen alvorlige hendelser eller personskader, noe vi er svært fornøyde med, sier Jan Morten Ertsaas, administrerende direktør i Store Norske.

    Prosjektet har vært regnet som utfordrende fordi mye av arbeidet har blitt utført på Høganäsbreen som har bratte iskanter.

    – Fremdriften i miljøprosjektet Svea og Lunckefjell går som planlagt, og siden Hæhre ferdigstiller Svea fase 2A tidligere enn planlagt, gir det oss rom for større aktivitet i 2021. Dette kan igjen gi kortere byggetid for hele Miljøprosjektet. Vi er så langt godt fornøyde med at vi i tett samarbeid med våre eiere, Sysselmannen og entreprenør leverer innenfor de økonomiske rammene gitt av Stortinget, avslutter Jan Morten Ertsaas.

    Svea ligger innerst i Van Mijenfjorden på Svalbard. Det siste kullet kom ut av Svea Nord 8. april 2016. Da var det totalt hentet ut ca. 32 millioner tonn. I forbindelse med statsbudsjettet for 2018 besluttet Stortinget å avvikle gruvedriften i Svea og Lunckefjell.

    Les mer om miljøprosjektet på Store Norskes nettsider

    RELATERTE SAKER

    Platina: Karenhaugen

    juni 2, 2025

    Mektig populært sølv

    mai 28, 2025

    Av hensyn til sikkerhetspolitikk

    mai 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2
    Jun 03, 2025

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd
    Jun 03, 2025

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko
    Jun 02, 2025

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko

    Da Drammen eksploderte
    Jun 02, 2025

    Da Drammen eksploderte

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens
    Jun 02, 2025

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.