Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Vil bevilge 25 millioner
    Bergindustri

    Vil bevilge 25 millioner

    By Ingvild Carstensnovember 10, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Arbeiderpartiet vil satse på mineralnæringen etter regjeringens bråstopp i fjor. Partiet vil derfor foreslå en bevilning på 25 mill. kr. for neste år.

    Arbeiderpartiet vil ha et løft for mineralleting og foreslår at NGU får tilbake de pengene som regjerningen tok fra dem i fjor. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Arbeiderpartiet vil gi ny fart for mineralnæringen og bevilger 25 millioner ekstra til kartlegging i sitt alternative statsbudsjett.
    I statsbudsjettet i fjor kuttet regjeringen 25 millioner til Norges geologiske undersøkelse (NGU) og som et resultat stoppet kartleggingen av mineralforekomster helt opp. Denne kartlegging av landet er avgjørende for å legge til rette for ny industriutvikling.
    – Kuttene kom ikke fordi vi ikke syns dette er viktig, men fordi vi i en ekstraordinær situasjon måtte ha penger til å håndtere flyktningestrømmen, sa statssekretær Grete Ellingsen (H) fra Kommunal- og moderniseringsdepartementet på Geonor-konferansen i Mo i Rana før påske, i hht. High North News.
    Overraskelsen var derfor stor da årets statsbudsjett videreførte kuttene.
    – Regjeringen lovte i Sundvollen-erklæringen å satse på mineralnæringen, men nå har vi fasiten: det skjedde ikke, sier Odd Omland stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet.
    – Dette er alvorlig. Mineralnæringa er viktig og Arbeiderpartiet vil satse og legg til rette for økt verdiskaping. Alle industrielle verdikjeder trenger mineraler og det kan også føre til viktige distriktsarbeidsplasser, legger Omland til.
    Arbeiderpartiet vil derfor i sitt alternative statsbudsjett som legges frem torsdag bevilge 25 millioner mer til NGU.
    – Ett av mange distriktskutt i næringspolitikken
    I fjor brukte blant annet Nordland av de regionale utviklingsmidlene for å få satt i gang kartlegging. I årets statsbudsjett kuttet regjeringen disse midlene ytterligere. Arbeiderpartiet vil øke disse midlene med 200 millioner i sitt alternativ.
    – Dette bekrefter en regjering som nedprioriterer distriktene i næringspolitikken. Vi har sett store kutt i regionale utviklingsmidler, for reiseliv, mineralnæringen og romfart, avslutter Omland.

    Related Posts

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026

    Har ikke tro på gruver på Grønland

    februar 11, 2026

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Svalbard-kull er bedre for klima
    Feb 19, 2026

    Svalbard-kull er bedre for klima

    Mineralrushet  
    Feb 17, 2026

    Mineralrushet  

    En forekomst for århundrer 
    Feb 13, 2026

    En forekomst for århundrer 

    Livet som våknet i et krater 
    Feb 10, 2026

    Livet som våknet i et krater 

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    Subsurface noise #6
    Feb 20, 2026

    Subsurface noise #6

    Silver out, air in
    Feb 19, 2026

    Silver out, air in

    Canada’s first hydrogen exploration well
    Feb 18, 2026

    Canada’s first hydrogen exploration well

    The Black Sea is back
    Feb 17, 2026

    The Black Sea is back

    When carbon storage becomes a game
    Feb 16, 2026

    When carbon storage becomes a game

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.