Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Vil ha slutt på mineralomkamper
    Bergindustri

    Vil ha slutt på mineralomkamper

    Av Ronny Setsåaugust 31, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det er frustrerende for mineralnæringen å måtte møte krav og redegjøre for samme tema gjentatte ganger i søknadsprosessen. Norsk Bergindustri etterlyser økt koordinering, parallelle løp og at samme informasjon kun etterspørres én gang.

    Generalsekretær i Norsk Bergindustri Anita Hall krever en opprydning i regelverket for utvikling av mineralprosjekter. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Tidligere denne uken rettet geo365.no søkelyset mot nok et eksempel på mineralnæringens besvær med lange og uforutsigbare søknadsprosesser og behandlingstider.

    SMA Nordland AS (eid av SMA Mineral AS) er blant selskapene som har måttet smøre seg med mye tålmodighet i møtet med byråkratiet.

    Styreleder Jan Normann Nilsen kunne fortelle at det har gått vel syv år siden de søkte Direktoratet for mineralforvaltning (DMF) om driftskonsesjon for Kvitberget dolomittbrudd i Bodø kommune.

    Fortsatt pågår saksbehandlingen og i mellomtiden fremstår SMA Nordland som en useriøs aktør ovenfor Bodø kommune grunnet mangel på fremdrift som igjen skyldes den lange saksbehandlingstiden.

    – Vi er nå inne i vårt åttende år med saksbehandling. I lange perioder, opptil flere år, har det ikke skjedd noe som helst hos DMF. Det er fullstendig uholdbart, sa Nilsen.

    Les hele saken her: Frustrert over lang behandlingstid

    Vi har spurt Norsk Bergindustri ved generalsekretær Anita Hall om SMA Nordlands historie er representativt for den norske mineralnæringen, og hvilke tiltak de foreslår for å forenkle de regulatoriske prosessene og flaskehalsene i årene som kommer.

    Hall svarer:

    Det oppleves noe frustrasjon ute i mineralnæringen over å møte de samme temaene i både reguleringsplan (Plan- og bygningsloven), utslippstillatelse (Forurensningsloven) og driftskonsesjon (Mineralloven).

    Det betyr at bedriftene må redegjøre for flere av de samme temaene flere ganger under søknadsprosessene.

    Dette gir ikke forutsigbare, oversiktlige og effektive prosesser og bidrar også til økt tidsbruk og følelse av omkamper.

    Norsk Bergindustri etterlyser økt koordinering og parallelle løp mellom de ulike etater og myndighetsnivå. Det må legges til rette for at samme informasjon kun etterspørres en gang.

    Dagens minerallov har svake koblinger til plansystemet, og vi ser dermed et eksempel på en lov som legger opp til at saksbehandlingen etter flere lover kan skje uavhengig av hverandre.

    Vi ønsker at det i ny minerallov (evt. forskrift) avklares hvilke hensyn som skal vurderes av DMF før konsesjon til drift meddeles, herunder hvilke vilkår DMF kan fastsette i et slikt vedtak.

    Situasjonen er i dag kompleks ved at elementer fra f.eks. kulturminneloven og naturmangfoldloven tilsynelatende trekkes inn i behandlingen, til tross for at dette i all hovedsak allerede har vært gjenstand for vurdering av plan- og bygningsmyndighetene i forbindelse med areal- og reguleringsplaner i det aktuelle området.

    Det bør gjøres en opprydding slik at det er tydelig for aktørene hvilke hensyn som spiller inn under behandlingen av deres konsesjonssøknad, og slik at unødig dobbeltbehandling unngås.

    DMF bør altså i konsesjonsbehandlingen ikke vurdere det saklige innholdet i miljømessige temaer som forurensning, kulturminner og ivaretakelse av biologisk mangfold i en reguleringsplan, men kun påse at disse aspektene har blitt vurdert i tidligere planprosesser.

    Med andre ord er det behov for en opprydning i reglene, både i mineralloven og i det praktiske samspillet med PBL og forurensningsloven.

    Arbeidet blir i dag gjennomført sekvensielt – ikke parallelt. Dette medfører at mineralprosessene blir unødvendig lange og kostbare. Vi ønsker å få på plass en samordningsmodell i regi av en statlig aktør, for eksempel DMF.

    Vi ønsker at arbeidet blir koordinert av én faginstans der prosessene samordnes og kjøres i parallell. Etter vår mening er det naturlig at DMF får denne rollen.

    Nedenfor har vi angitt en skisse som vi mener kan gi et bra utgangspunkt for en mer koordinert, forutsigbar og kortere prosess. Dette må lovfestes i ny minerallov.

    Skisse: Norsk Bergindustri

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Foreløpig skuffelse fra EU-kommisjonen

    april 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.