Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Betydelig gassfunn i Norskehavet
    Olje og gass

    Betydelig gassfunn i Norskehavet

    By Ronny Setsåaugust 23, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    OMV melder at de har gjort et gassfunn sørvest for Aasta Hansteen i Norskehavet. Funnet er opptil 140 millioner utvinnbare fat o.e, det største så langt i år.

    Brønnen 6605/6-1 S (markert i gult) påtraff tre gasskolonner i øvre kritt reservoarer. Om funnet er drivverdig kan det kobles opp mot gassfeltet Aasta Hansteen og gassrørledningen Polarled. Kilde: Sokkeldirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det ble fulltreffer for OMV og partnerne for letemålene Haydn og Monn i utvinningstillatelse 1194 i Norskehavet.

    Brønnen påtraff gass i tre nivåer, og de utvinnbare ressursene er beregnet til 30 – 140 millioner fat, målt i oljeekvivalenter (o.e.), melder Sokkeldirektoratet i sin sedvanlige nøkternt formulerte pressemelding.

    Det som er verdt å merke seg er at gassfunnet er årets så langt største, og kan potensielt være større enn fjorårets største funn – Carmen (ca. 100 millioner fat o.e.).

    Funnet styrker dessuten øvre kritt som letemodell i Norskehavet, noe som kan oppmuntre selskapene til mer leting knyttet til slike mål.

    Om funnet viser seg økonomisk drivverdig, kan det knyttes opp mot det produserende gassfeltet Aasta Hansteen, som ligger 65 km mot nordøst. OMV har en 15 prosent eierandel i Aasta Hansteen.

    Det primære letemålet og funnet (25 – 75 millioner fat o.e.) ble gjort i øvre kritt reservoarbergarter i Springarformasjonen, der det ble påtruffet en gasskolonne på ca. 20 meter.

    Det ble også påtruffet gasskolonner i nedre del av Springarformasjonen og i Niseformasjonen. Her er størrelsen av funnene mer usikre, men kombinert opptil 69 millioner utvinnbare fat o.e.

    Springar- og Niseformasjonene utgjør også reservoarene for henholdsvis Irpa (utbyggingsprosjekt) og Aasta Hansteen.

    OMV og lisenspartnerne Vår Energi og Inpex Idemitsu Norge skal nå vurdere en eventuell utvikling av Haydn/Monn.

    – Funnet kan gi plass for et betydelig potensial i området og forlenge levetiden til Aasta Hansteen gasshub, som OMV allerede har en eierandel i, uttaler Berislav Gašo, Executive Vice President Energy i OMV.

    Norge er Europas største leverandør av gass, og gassens andel av den totale petroleumsproduksjonen på norsk sokkel er ventet å øke i årene som kommer. Gasstransporten fra Aasta Hansteen via Polarled startet i 2018. Rørledningen er tilrettelagt for tilkobling av eksisterende og fremtidige funn. Gassfunnet Irpa (124 millioner fat o.e.) skal etter planen settes i drift med oppkobling til Aasta Hansteen i 2026.

    Related Posts

    Vurderer CO2-lagring ved Wisting

    juli 1, 2026

    Tette reservoarer: Milliarder av fat i spill

    juni 15, 2026

    Norges nye seismikkekspert

    mai 20, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet
    Jul 02, 2026

    Skal lede Norges storsatsing i Polhavet

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet
    Jun 30, 2026

    Varangerhalvøyas dype hemmelighet

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Jun 26, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser
    Jun 24, 2026

    Oslo-skjelv ga uante konsekvenser

    Slik så Norge ut i perm
    Jun 19, 2026

    Slik så Norge ut i perm

    Oil-water contacts don’t exist
    Jul 02, 2026

    Oil-water contacts don’t exist

    A basin-scale perspective: Foster Boateng’s journey through data, discovery and a changing industry
    Jul 01, 2026

    A basin-scale perspective: Foster Boateng’s journey through data, discovery and a changing industry

    The basement tapes
    Jul 01, 2026

    The basement tapes

    The jewel in the crown
    Jun 30, 2026

    The jewel in the crown

    Revival of South Africa’s first commercial Helium project
    Jun 29, 2026

    Revival of South Africa’s first commercial Helium project

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.