Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Billigere og bedre data
    Olje og gass

    Billigere og bedre data

    By Halfdan Carstensoktober 10, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Seismikksamarbeidet i Barentshavet gir både lavere kostnader og høyere kvalitet, mener prosjektleder Finn Roar Aamodt i Statoil.
    Finn Roar Aamodt er prosjektleder for seismikksamarbeidet i Barentshavet sørøst.

    Finn Roar Aamodt er prosjektleder for seismikksamarbeidet i Barentshavet sørøst.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – «Group shoot-en» i Barentshavet sørøst har mange fordeler, og det gjelder både oljeindustrien og samfunnet for øvrig, sier Finn Roar Aamodt i Statoil.

    Vi mener at vi på denne måten bedrer treffsikkerheten, reduserer antallet tørre brønner og øke verdiskapingen, legger han til.

    Aamodt, som har vært prosjektleder for det nylige avsluttede seismikkprogrammet i det østligste området av norsk sokkel (Barentsseismikk gir nye perspektiver), stiller seg ikke bak vår uttalelse om at i det «lange løp taper vi ved å redusere mulighetene til innovasjon og mangfold som konkurransen i seismikkmarkedet gir» (geo365.no 6. oktober 2014, «Nye tanker om seismikk»).

    – Mangfoldet i seismikkindustrien har en plass, men i dette spesielle tilfellet har mangfoldet en helt annen karakter, sier han til geo365.no.

    Aamodt trekker spesielt frem at hele 33 selskaper har hatt anledning til å bli med i programmet fordi kostnadene har vært lave.

    – Kostnadene pr. km2 i dette prosjektet er ca. 25 % av det som normalt tilbys i multiklientprosjekter. Dette er viktig for oljeselskapene, men der er også viktig for staten fordi oljeselskapene utgiftsfører letekostnader.

    – Det lave kostnadsnivået har også ført til at hvert enkelt selskap har anskaffet mer seismikk enn de ellers ville gjort. Det fører igjen til bedre forståelse av både de geologiske forholdene og ressurspotensialet, noe som vil øke effektiviteten i letevirksomheten, mener Aamodt.

    Aamodt forteller videre at deltakerne legger vekt på å oppnå høyere kvalitet i databehandlingen, blant annet ved at prosjektet drar veksler på kunnskap og erfaring fra de beste prosesseringsekspertene i verdens ledende oljeselskaper.

    Det er også etablert en ekspertgruppe som samhandler med geofysikkselskapene for å framskaffe best mulige data.

    – At vi trekker inn så mange miljøer gir mer mangfold i denne viktige fasen av prosjektet enn det som er normalt ved multiklientundersøkelser. Det vil også bidra til økt treffsikkerhet og økt verdiskaping, sier Aamodt.

    Prosjektlederen trekker også frem et annet aspekt.

    – Fiskerne er svært fornøyde med oss, og vi har fått et bedre forhold til fiskerinæringen fordi det har blitt mindre aktivitet enn om seismikkselskapene skulle samlet inn dette på eget initiativ.

    – Dette prosjektet i Barentshavet sørøst gir derfor både lavere kostnader og bedre datakvalitet, samt at det bidrar til å styrke sameksistens med fiskerinæringen, avslutter Finn Roar Aamodt.

    The half-day seminars continue

    Oslo, 21.10

    Stavanger, 5.11

    Technology Driven Exploration

     

    Related Posts

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    september 1, 2026

    Ønsker leting i Nordland VI

    august 27, 2026

    Pris til annerledesselskapet

    august 26, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?
    Sep 04, 2026

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?

    Benchmark your geosteering skills
    Sep 03, 2026

    Benchmark your geosteering skills

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Listen to the drill bit
    Sep 02, 2026

    Listen to the drill bit

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.