Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Borer Europas største forekomst
    Bergindustri

    Borer Europas største forekomst

    By Ronny Setsåfebruar 14, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Leteselskapet Rare Earths Norway er i gang med boringene av den opptil 3,3 milliarder tonn store metallforekomsten i Fensfeltet. Målet er å påvise en drivverdig ressurs som kan levere spesialmetaller som det grønne skiftet krever.

    Bildet er tatt under NGUs boringer i 2017/2018. Foto: Sven Dahlgren

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi borer syv hull i den nordøstlige delen av forekomsten. Målet er å bedre definere malmutbredelsen og gehaltene, fortalte geolog Trond Watne i Rare Earths Norway og Norsk Mineral under NGU-dagen 2022.

    Leteselskapet startet de pågående boringene i 2021, men påpekte at Fensfeltet har hatt momentum i flere år.

    I 2017 og 2018 boret Norges geologiske undersøkelse (NGU) to dype borehull ned til 1 000 meters dyp og hentet opp kjerneprøver langs hele borehullenes lengde. I 2019 publiserte regiongeolog Sven Dahlgren et oppdatert kart over bergartene i området.

    Geoforskning.no: Minst 1 000 meter dyp

    Fensfeltet inneholder betydelige mengder sjeldne jordartsmetaller (REE). Dette er en gruppe metaller med en lang rekke bruksområder og svært varierende utbredelse (ikke alle er så sjeldne som navnet skulle tilsi).

    Geoforskning.no: Vulkan dannet Europas kanskje største forekomst

    Magneter til elbiler og vindturbiner

    For Rare Earths Norway og Watne er det spesielt to av metallene som er av interesse (og som har høyest verdi) – neodym og praseodym.

    – De utgjør ca. 20 prosent av de totale REE-ressursene og vil spille en nøkkelrolle i det grønne skiftet for deres anvendelse til permanentmagneter.

    Watne forklarte at magneter blant annet er nødvendige for å konvertere elektrisk kraft til mekanisk energi og vice versa. Noe som for eksempel trengs for å drive en elektrisk bil eller generere kraft i en vindturbin.

    – Foruten å bekrefte utbredelsen av bergartene i Fensfeltet og malmens gehalter, er formålet med boringene våre også å samle inn prøvemateriale som vi kan utføre metallurgiske tester på. Disse testene er en viktig del av arbeidet mot å definere en drivverdig ressurs, sa Watne.

    Nesten to kilometer med kjerner ble hentet opp i Fensfeltet i 2017/2018. Nå er Rare Earths Norway i gang med detaljboring. På bildet ser vi regiongeolog Sven Dahlgren. Foto: Sven Dahlgren

    Fant høyere gehalter

    Geologen kunne allerede nå dele en gladnyhet med de som deltok på NGU-dagen.

    – I stort sett alle hull har vi påtruffet flere titalls meter av mineraliseringer som holder en høyere gehalt enn resten av ressursen, spesielt mot de geografiske ytterkantene av forekomsten.

    Høye gehalter er alltid godt nytt for leteselskaper, og øker sjansen for å kunne definere et økonomisk drivverdig prosjekt.

    Trond Watne benyttet også anledningen til å takke Nome kommune og lokalbefolkningen.

    – De har tatt godt imot oss og vi opplever mye støtte og stor interesse for arbeidet vi gjør ved Fensfeltet. Ikke minst har regjeringen vist sin støtte til mineralkartlegging gjennom Hurdalsplattformen, avsluttet Trond Watne.

    Norske REE Minerals (tidligere Norsk Thorium) er et annet selskap som har enda lengre fartstid ved Fensfeltet. De fant sjeldne jordartmetaller i 2011 og har siden gjennomført to boreprogrammer og oppfølgingstester. De gjennomfører for tiden et tredje boreprogram. Analyseselskapet Adamas Intelligence har omtalt REE Minerals som det eneste selskapet i Europa med en påvist utvinnbar LREE-ressurs. De er også det eneste selskapet som sitter med utvinningstillatelse for sjeldne jordartsmetaller av Direktoratet for Mineralforvaltning.

    Femte største i Norge

    Fensfeltet kan være Europas største REE-forekomst, og metallene er inkludert i EUs liste over kritiske metaller.

    Både EU og Norge har derfor stor grunn til å heie frem nye gruveprosjekter, og Fensfeltet kan bli en viktig bidragsyter for å sikre etterspørselen etter metaller som kreves i det grønne skiftet og til vårt høyteknologiske samfunn generelt.

    NGU-forsker Håvard Gautneb kunne under det samme arrangementet fortelle at Fensfeltet er Norges femte største metallforekomst (de fire største er jernforekomster), målt i bruttoverdien av metallene (jern og thorium inkludert) – 128 milliarder kroner.

    En annen forsker ved NGU, Norwenn Coint, påpekte at det finnes flere REE-forekomster i Norge i fosfatholdige bergarter. Fosfor regnes også som et kritisk mineral i EU, og per i dag finnes det kun én fosforgruve i Europa. Den er finsk.

    Related Posts

    Overtar drift av Europas største kvartsittgruve

    januar 7, 2026

    For suverenitet og nasjonal beredskap

    desember 16, 2025

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    desember 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Symbolet på evig liv
    Dec 31, 2025

    Symbolet på evig liv

    Årets sokkelkart
    Dec 30, 2025

    Årets sokkelkart

    Formidlingspris til Jan Mangerud 
    Dec 22, 2025

    Formidlingspris til Jan Mangerud 

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff
    Jan 12, 2026

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff

    Going deeper for salt mining
    Jan 09, 2026

    Going deeper for salt mining

    Being smart with data
    Jan 08, 2026

    Being smart with data

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration
    Jan 07, 2026

    Cameroon: Unlocking potential and reigniting exploration

    What do air hockey and induced seismicity have in common?
    Jan 06, 2026

    What do air hockey and induced seismicity have in common?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.