Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » Enes om mineralstrategi
    Bergindustri

    Enes om mineralstrategi

    By Ronny Setsådesember 1, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Nordkalottrådet har besluttet å slutte seg til den nordnorske mineralstrategien som ble lansert i fjor høst.

    Fylkesråd Linda Helen Haukland. Foto: Susanne Forsland

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    For et drøyt år siden overrakte fylkesråd Ingelin Noresjø den nye nordnorske mineralstrategien til kommunal- og moderniseringsminister Nicolai Astrup på vegne av Nordland, Troms og Finnmark fylkeskommune.

    Mineralstrategien ble utarbeidet over flere år med mål om at landsdelen kunne bidra med å levere nødvendige mineraler og metaller til det grønne skiftet, sørge for lokal verdiskaping i nord og forenkle og forbedre beslutningsprosesser for kortere total behandlingstid av mineralprosjekter.

    Nylig vedtok den norske, svenske og finske samarbeidsorganisasjonen Nordkalottrådet at det vil slutte seg til strategien.

    – Dette er svært positivt og en erkjennelse av det gode og grundige arbeidet som er gjort med mineralstrategien i Nord-Norge gjennom de siste årene, sier fylkesråd for plan og næring i Nordland, Linda Helen Haukland i en sak på nettsidene til Nordland fylkeskommune.

    Norges geologiske undersøkelse (NGU) har indikert at potensialet for kjente og undersøkte mineral- og metallressurser i Norge er ca. 2 500 milliarder kroner i førstehåndsverdi. En betydelig del av dette ligger i Nord-Norge.

    – En felles mineralstrategi kan lage en plattform der vi sammen peker på disse mulighetene, og dermed utvikle en «felles stemme» mot nasjonale myndigheter i de tre landene. Målet er bedre rammebetingelser og økt forståelse og motivasjon for å ta i bruk dette potensialet, sier Haukland.

    EU har satt et stort fokus på spesielt mineral og metaller som det grønne skiftet krever. Samtidig er EU selv en liten produsent av disse.

    Nordland fylkeskommune skriver at Norge, Sverige og Finland besitterflere av ressursene som EU trenger. Nordkalotten produserer jernmalm, kobber, bly, sink, nikkel, gull, kvarts, grafitt, dolomitt og kalkstein. Det er funnet flere forekomster i verdensklasse av gull, jernmalm, kobber, nikkel og litium.

    – Et samarbeid på Nordkalotten kan øke forståelsen av og kunnskapen om behovet for disse ressursene på samme måte som vi nå opplever innenfor havbunnsmineraler på norsk sokkel, sier Haukland.

    Hun påpeker at norske myndigheter har pekt på det potensialet som ligger i å utnytte kunnskapen fra olje- og gassnæringen og maritim næring til å bygge en unik klynge basert på mineraler og metaller fra store havdyp på sokkelen.

    – Den samme muligheten har vi på Nordkalotten dersom vi utnytter ressurser og kompetanse over landegrensene. Dette vil være et viktig bidrag for det grønne skiftet, avslutter fylkesråd Linda Helen Haukland.

    Related Posts

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025

    Byggeråstoff: Rogaland topper listen

    oktober 8, 2025

    Ny mulighet for norske mineralprosjekter

    oktober 6, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hele Arktis og litt til
    Oct 13, 2025

    Hele Arktis og litt til

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 07, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.