Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Et hav av data
    Dyphavsmineraler

    Et hav av data

    Sokkeldirektoratet har lansert en ny karttjeneste som tilgjengeliggjør data om dyphavet som er samlet inn gjennom et kvart århundre.
    Av Ronny Setsåjuni 18, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Sokkeldirektoratets nye karttjeneste gir informasjon om tilgjengelig data fra dyphavet. Fargede områder markerer hvor det har blitt gjennomført tokt, og oransje sirkler viser hvor det er samlet inn prøver av sulfider. Kilde: Sokkeldirektoratet

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Sokkeldirektoratet (Sodir) har lansert et nytt, interaktivt kart – Deep Sea Surveys – som gir en oversikt over tilgjengelige data fra dyphavet.

    Datagrunnlaget er betydelig. Norske forskningsmiljøer, inkludert Sodir, har drevet kartleggingsarbeid i de dypere områdene av norske farvann inkludert den midtatlantiske ryggen i godt og vel 25 år.

    Dette arbeidet har tiltatt i forbindelse med Norges åpningsprosess for havbunnsmineraler. Enn så lenge gjøres all kunnskapsinnhenting i statlig regi, men private leteselskaper vil kunne starte egne undersøkelser etter den første lisensrunden, som er ventet å bli igangsatt etter høstens stortingsvalg.

    Økt kunnskap om miljøet og ressursene i dyphavet er avgjørende dersom Norge en dag skal starte utvinning av havbunnsmineraler. Både politikere, forvaltningsorganer, miljøorganisasjoner, akademiske miljøer og industrien synes enige om dette.

    Det nye kartet fungerer som et visuelt oppslagsverk over all innsamlet og tilgjengelig informasjon, og det inkluderer blant annet toktrapporter, seismikk, videoopptak, multistråle ekkolodd, vannkolonnedata og kjente mineralforekomster.

    I forkant av lanseringen av det nye kartet, avholdt Sodir et seminar om norske dyphavsdata. Foredragsholdere fra statlige institusjoner, akademia og forskningsprosjekter presenterte data innsamlet de siste tiårene og deres anvendelse.

    Mye av datagrunnlaget stammer fra Sodir-tokt, ofte i samarbeid med universitetene i Bergen og Tromsø. Det må understrekes at UiB har vært en pioner i utforskningen av dyphavet, særlig gjennom Senter for dyphavsforskning og dets forgjengere. UiB står bak mange av funnene av aktive og inaktive hydrotermiske felt (sulfidforekomster) langs midthavsryggen og manganrike skorper på sjøfjell.

    En annen viktig aktør er kartleggingsprogrammet Mareano, som samler inn data både fra kystnære strøk og fra dyphavet.

    Også forskningsprosjekter som MarMine og Eminent har bidratt vesentlig med miljø-, geologiske og geofysiske data, og har utviklet og testet teknologi som kan støtte fremtidig leting og utvinning.

    Vi kan forvente at datainnsamlingen fra dyphavet vil vokse ytterligere i årene som kommer, og omfatte alt fra detaljert batymetri, seismiske profiler og fysiske prøver til observasjoner om arter, økosystemer og havstrømmer. Dette vil forsterke verdien av Deep Sea Survey som et verktøy for forvaltning, forskning og industri.

    Deep Sea Surveys finner du her

    RELATERTE SAKER

    Can TMC sell its deep-sea metals outside the U.S.?

    juni 27, 2025

    Leteselskap tar overraskende grep

    juni 25, 2025

    Øyner muligheter i Norge

    juni 10, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN
    LEGG IGJEN DIN KOMMENTAR Cancel Reply

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fem ganger mer kraft fra jordens indre  
    Jul 10, 2025

    Fem ganger mer kraft fra jordens indre  

    The future of deep-sea mining
    Jul 05, 2025

    The future of deep-sea mining

    Sølv: Kongsberg
    Jul 02, 2025

    Sølv: Kongsberg

    Ildhøyden i Norskehavet
    Jun 27, 2025

    Ildhøyden i Norskehavet

    Forskere til fjells
    Jun 27, 2025

    Forskere til fjells

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.