Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Et stort skritt fremover for havbunnsmineraler
    Dyphavsmineraler

    Et stort skritt fremover for havbunnsmineraler

    By Halfdan Carstensoktober 27, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Olje- og energidepartementet publiserte i dag den etterlengtede konsekvensutredningen vedrørende havbunnsmineraler. Neste år blir det en stortingsproposisjon som kan lede frem til den første lisensrunden i norsk havområde.

    Statssekretær Andreas Bjelland Eriksen (Ap) beæret konferansedeltakerne med nyheten om KU`en som nå er offentliggjort. Foto: Ronny Setså

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    «Det som synes klart er at det kan være en potensiell stor verdi for samfunnet hvis en åpner områder og det påvises og utvinnes betydelige ressurser av verdifulle mineraler.»

    Så enkelt kan det sies.

    Det er vel ingen i det geofaglige miljøet som tror at havbunnsmineraler skal bli «den nye oljen», men det er mange som har tro på at det innenfor norske havområder kan ligge betydelige ressurser med både sulfidavsetninger og skorper, samt at de kan være lønnsomme å utvinne, gitt de riktige økonomiske betingelsene.

    Samtidig er det ingen tvil om at det er kunnskap og teknologi fra olje- og gassvirksomheten som er nødvendig for å finne og utvinne disse ressursene. Uten denne vil ikke Norge vært så langt fremme som vi er i dag.

    Dette er også bakgrunnen for at alle selskapene som har flagget interesse for å være med på dette mulige «eventyret» med utvinning av mineraler på havbunnen alle kommer fra olje- og gassvirksomheten. To oljeselskaper har så langt flagget interesse (Aker BP og Equinor), mens tre andre «start-ups» ligger klar i løypa (Adepth Minerals, Green Minerals og Loke).

    På konferansen Deep Sea Minerals i Bergen presenterte statssekretær Andreas Bjelland Eriksen (Ap) i Olje- og energidepartementet i dag den etterlengtede konsekvensutredningen (KU) for undersøkelse og utvinning av havbunnsmineraler på norsk sokkel.

    KU’en ble tidligere i dag lagt ut på departementets nettsider.

    Hensikten ved denne er å diskutere om «det vil kunne være mulig å drive forsvarlig mineralvirksomhet samtidig som havmiljøet og hensynet til andre brukere av havet ivaretas».

    Med den nylig økende interesse for at det norske samfunnet enda en gang til fulle skal kunne ta fordel av geologiske ressurser, heter det i utredningen at det er «potensial for grunnrente». Dette begrunnes med at det er «en svært begrenset økonomisk nedside da letekostnadene er begrenset».

    Departementet har satt tre måneders høringsfrist.

    Related Posts

    Demonstrerte mulighetene – satt på pause

    mars 25, 2026

    The dark oxygen controversy

    mars 24, 2026

    First Copper from the Norwegian Deep Sea

    mars 22, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel
    May 28, 2026

    Ser litiumpotensial på norsk sokkel

    En egenrådig gründer
    May 25, 2026

    En egenrådig gründer

    Meteorittkrater: Torstrukturen
    May 22, 2026

    Meteorittkrater: Torstrukturen

    Bjørkum ignorerer hovedtemaet
    May 21, 2026

    Bjørkum ignorerer hovedtemaet

    Pensum møter praksis
    May 19, 2026

    Pensum møter praksis

    Turning the tide
    Jun 01, 2026

    Turning the tide

    New oil in an old field
    May 29, 2026

    New oil in an old field

    The benefits of being a second mover
    May 28, 2026

    The benefits of being a second mover

    A helium prospect without a trap
    May 27, 2026

    A helium prospect without a trap

    Improving the signal-to-noise ratio in Venezuela’s oil and gas industry revival
    May 26, 2026

    Improving the signal-to-noise ratio in Venezuela’s oil and gas industry revival

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.