Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Ett steg nærmere gruvedrift
    Bergindustri

    Ett steg nærmere gruvedrift

    By Ingvild Carstensjuni 14, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Metal Prospecting AS har blitt tildelt utvinningsrett til fire av sine prosjekter i Grong-feltet.
    Inngangen til Skorovas gruver i Grong-feltet. Foto: Bernt Rostad / https://www.flickr.com/photos/brostad/7580669314

    Inngangen til Skorovas gruver i Grong-feltet. Foto: Bernt Rostad / https://www.flickr.com/photos/brostad/7580669314

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Direktoratet for mineralforvaltning (DMF) har tildelt Metal Prospecting AS utvinningsrett for fire prosjekter i Grong-feltet i Nord-Trøndelag.
    – Med bakgrunn i tildeling av utvinningsrett har MetPro tatt et viktig steg mot å etablere en gruvedrift på mineraliseringer i Grong-feltet, sier styreleder i MetPro John Ornæs til namdalsavisa.no.
    Utvinningsretten sikrer MetPros rettigheter til selve mineraliseringene og selskapet har mulighet til å gjøre kjerneboringer for å utvide ressursene.
    MetPro vil fokusere på å utvide ressursene i prosjektet ved Skiftesmyr for å muliggjøre fullverdig gruvedrift.
    Ifølge Ornæs har selskapet videre besluttet å beholde undersøkelsesrettigheter til to «meget prospektive» områder for å mulig øke ressursene ytterligere, ifølge namdalsavisa.no.
    – Norges nylige erkjennelse av sine ubenyttede mineralpotensialer gir selskapet en stor sjanse for å lykkes, og gjør Norge til et meget interessant land for framtidig utvikling av gruvedrift, avslutter John Ornæs.
    Grongfeltet har massive kisforekomster som har gitt grunnlag for drift på kobber og sink siden 1952, da Skorovas gruver ble åpnet (Norsk geologisk ordbok).

     UtvinningsrettFor å kunne få utvinningsrett må søkeren kunne dokumentere å ha funnet en drivverdig forekomst av statens mineraler. Med drivverdig menes at den som driver ut forekomsten må gjøre dette med et økonomisk overskudd. Det er ikke et absolutt krav at forekomsten må være drivverdig pr. dato.  Det kan gis utvinningsrett dersom søkeren sannsynliggjør at utviklingen på mineralmarkedene innenfor en kortere tidshorisont gjør at forekomsten vil bli drivverdig.
    For å sannsynliggjøre drivverdighet må forekomstens utstrekning, geometri, gehalt, avbygging (tilgjengelighet) og oppredbarhet dokumenteres.  DMF krever vanligvis dokumentasjon med kjerneboringer og oppredningsforsøk.
    Utvinningsområdet skal ikke være større enn at det dekker forekomsten. Området fastsettes av DMF.  Det skal ikke ha flere enn 4 hjørnepunkter og trenger ikke å gå parallelt med UTM-systemet. Utvinningsområdet kan ikke være større enn 1 km2. En forekomst kan dekkes av flere utvinningsretter.
    For inngrep i grunnen gjelder samme regler som for undersøkelser.
    Utvinningsretten gir ikke i seg selv rett til å starte drift på en mineralsk forekomst. For å kunne starte regulær drift på en forekomst kreves en rekke tillatelser etter blant annet plan- og bygningsloven, naturmangfoldloven og forurensningsloven.
    Ved tildeling av utvinningsrett, sender DMF utvinningsretten til tinglysing.

    Related Posts

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025

    Vant i rettssak – driften fortsetter

    november 11, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Utforskning i ukjent farvann
    Nov 26, 2025

    Utforskning i ukjent farvann

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 24, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Creating an NCS seismic expert
    Nov 20, 2025

    Creating an NCS seismic expert

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 
    Nov 18, 2025

    Fra klasserom til skredterreng i Troms 

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology
    Nov 27, 2025

    Why P10/P90 prospect ratios are meaningless without involving the geology

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting
    Nov 26, 2025

    Geoscience & marine life: Sustainably coexisting

    The ambivalent position some European countries find themselves in when it comes to seabed mineral extraction
    Nov 25, 2025

    The ambivalent position some European countries find themselves in when it comes to seabed mineral extraction

    Natural hydrogen: Is it here to stay or will the bubble burst?
    Nov 24, 2025

    Natural hydrogen: Is it here to stay or will the bubble burst?

    A sense of urgency
    Nov 22, 2025

    A sense of urgency

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.