Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Fant nåla i høystakken
    Bergindustri

    Fant nåla i høystakken

    By Ronny Setsåfebruar 2, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Gruvegiganten Rio Tinto mistet en åtte millimeter lang kapsel langs en 140 mil lang veistrekning et sted i den vest-australske ørkenen. Kapselen, som inneholder et svært radioaktivt stoff, ble utrolig nok funnet etter noen dagers leting.

    Den høyradioaktive kapselen ble mistet under transport langs Great Northern Highway vest i Australia. Foto: yaruman5, flickr.com

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Sjeldent har vel «nåla i høystakken» vært et mer passende begrep. 29. januar beklaget Rio Tinto, en av verdens største gruveselskaper, at de hadde mistet en radioaktiv kapsel under transport et sted langs en 140 mil lang veistrekning i Vest-Australia.

    Kapselen, som kun måler åtte ganger seks millimeter, inneholder små mengder av det svært radioaktive stoffet cesium-137. Kapselen ble benyttet ved en av Rio Tintos jernmalmgruver for å måle tettheten (kvaliteten) av jernmalmen.

    Ifølge mining.com ble kapselen hentet fra gruven 12. januar for å fraktes til et lager for radioaktivt materiale i Perth. Den kom aldri frem.

    Myndighetene meddelte at kapselen ikke utgjør noen trussel for folkehelsen om den ligger i en veikant i ørkenen, men at eksponering kan føre til strålingssyke. Å oppholde seg én meter unna kapselen i én time, gir tilsvarende ti doser av en vanlig røntgenundersøkelse.

    Flere statlige institutter, inkludert Department of Fire and Emergency Services (DFES), satte i gang en leteaksjon etter det runde, sølvfargede instrumentet, men var forberedt på at de kanskje ikke ville lykkes. Veistrekningen tilsvarer omtrent kjøreruta fra Oslo til Narvik.

    1. februar kunne nødetatene melde at de utrolig nok hadde klart å finne den lille kapselen. Leteaksjonen lyktes takket være bruken av spesialutstyr for måling av stråling.

    Rio Tinto opererer 17 jernmalmgruver og et jernbanenettverk som spenner over 2 000 km i Pilbararegionen vest i Australia. Pilbaragruvene dekker nærmere 15 prosent av verdensproduksjonen av jernmalm.

    Kilde: DFES

    Related Posts

    Informerer om ny minerallov

    juni 17, 2026

    Trekker seg ut av Finnmark

    juni 12, 2026

    Får vi et «Minoro» eller «Statmineral»?

    mai 28, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Sivert Sæterbø on februar 3, 2023 11:01

      Så lenge gjenstanden man mistet var svært radioaktiv, kan man vel ikke si at det var som å lete etter nålen i en høystakk. Går ut i fra at man kjørte med en spesialbil med følsomme målere som dekket hele veibanen og litt til. Da var det jo bare snakk om litt tid før de ville finne dingsen..

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Meteorittkrater: Ritland
    Jun 15, 2026

    Meteorittkrater: Ritland

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris
    Jun 11, 2026

    Pedagogisk glød og kakebaking ga undervisningspris

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen
    Jun 08, 2026

    Tidlig oljeutdrivning i Nordsjøen

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann
    Jun 04, 2026

    En sårbar situasjon for Longyearbyens drikkevann

    NGU i toppsjiktet
    Jun 01, 2026

    NGU i toppsjiktet

    Why shouldn’t all nodes be the same?
    Jun 17, 2026

    Why shouldn’t all nodes be the same?

    What else is hiding in your reservoir brine?
    Jun 16, 2026

    What else is hiding in your reservoir brine?

    Japex’ hopes to prove commercial gas offshore Japan down following completion of exploration well in Hidaka Trough
    Jun 15, 2026

    Japex’ hopes to prove commercial gas offshore Japan down following completion of exploration well in Hidaka Trough

    The tricky part of resource assessments within gas-dominated basins or petroleum systems
    Jun 15, 2026

    The tricky part of resource assessments within gas-dominated basins or petroleum systems

    Subsurface noise #8
    Jun 12, 2026

    Subsurface noise #8

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.