Norsk Gjenvinning m3 AS søkte tidligere i år om å deponere 14 000 tonn radioaktivt material fra tidligere gruvedrift ved Søve gruver i Telemark. Massene skulle deponeres der Borge pukkverk i Fredrikstad tidligere har tatt ut stein.
Men deponiplanene møtte mye motstand lokalt, og etter press og trusler mot prosjektpartneren, valgte Norsk Gjenvinning å trekke søknaden.
– Vi ble overrasket av den sterke lokale motstanden, sier Bjørn Arve Ofstad administrerende direktør i Norsk Gjenvinning m3 AS til nrk.no.
Nå er avtalen mellom Norsk Gjenvinning og Staten ikke lenger gjeldende.
– Vi opplever at motstanden ikke har vært forankret i faglige vurderinger, men i følelser. Både vi, de aktuelle myndighetene og Bellona har prøvd å formidle fakta og faglige vurderinger, uten at det har nådd frem til kommunepolitikerne eller lokalbefolkningen, forklarer Ofstad videre til nrk.no.
Nærings- og fiskeridepartementet som håndterer denne saken fra statlig hold, har foreløpig ingen plan klar for hvordan de skal rydde opp.
–Det er en dårlig løsning at gruveavfallet blir liggende i en skråning fritt i naturen, når det finnes gode og trygge alternativer, sier Ofstad.
Les hele saken på nrk.no
![window.adn = window.adn || {};
adn.calls = adn.calls || [];
adn.calls.push(function() {
adn.request({
network: "2cddc6",
adUnits: [{
auId: "2e0bfb",
auW: 1230,
auH: 480
}]
});
});
Følelsesladd motstand mot gruveavgang](https://geo365.no/wp-content/uploads/2017/03/711x474_Sove-gruver-1960-1-650x433.jpg)
KOMMENTER DENNE SAKEN