Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Forbereder produksjonsstart i nytt dagbrudd
    Bergindustri

    Forbereder produksjonsstart i nytt dagbrudd

    Rana Gruber forbereder oppstart av Stensundtjern dagbrudd sent i 2025, samtidig som driften ved Ørtfjell dagbrudd fases ut. Det nye dagbruddet skal øke produksjonen av magnetitt, som har betydelig høyere salgsverdi enn jernmalmproduktet hematitt.
    By Ronny Setsåseptember 4, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Gunnar Moe, administrerende direktør hos Rana Gruber AS, la nylig frem selskapets resultater for første halvår 2021. Foto: Rana Gruber 

    Administrerende direktør i Rana Gruber Gunnar Moe. Foto: Rana Gruber

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Rana Gruber produserte 440 000 tonn jernmalmkonsentrat i andre kvartal 2025. Produksjonstallene var svakere enn de foregående tre kvartalene på grunn av planlagt vedlikeholdsarbeid.

    Gruveselskapet produserer to typer jernmalmkonsentrater: hematitt og magnetitt, hvorav andelen magnetitt var ca. 9 prosent i kvartalet som gikk.

    Magnetitt har et høyere jerninnhold og betydelig høyere salgsverdi enn hematitt, og brukes blant annet til industrielle formål som vannrensing. Selskapet har som mål å doble magnetittproduksjonen til minst 200 000 tonn årlig fra 2026, sammenliknet med 2023.

    Produksjonen i andre kvartal 2025 var noe lavere enn tidligere kvartaler, men det kan tilskrives vedlikeholdsarbeid. Andelen magnetitt er forventet å øke fremover. Kilde: Rana gruber presentasjon andre kvartal 2025

    Det nye Stensundtjern dagbrudd er sentralt for å nå dette målet. Arbeidet med å fjerne gråberg er i gang, og malmproduksjon er ventet å starte mot slutten av 2025, samtidig som driften ved Ørtfjell dagbrudd avsluttes. Investeringen i det nye dagbruddet har en ramme på ca. 230 millioner kroner, og skal bidra til selskapets mål om lavere driftsutgifter per produserte tonn konsentrat.

    Rana Gruber driver imidlertid først og fremst underjordisk, og administrerende direktør Gunnar Moe har tidligere uttalt at Stensundtjern blir selskapets siste dagbrudd.

    Rana Gruber har rundt 370 ansatte og produserer om lag 1,8 millioner tonn jernmalmkonsentrat årlig. Ressursbasen er 444 millioner tonn jernmalm, og reservene 94 millioner tonn, noe som sikrer produksjon i minst flere årtier fremover.

    Related Posts

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026

    Varsler boreoffensiv i Sulitjelma

    februar 24, 2026

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Havet endret seg brått rundt 1950 
    Mar 17, 2026

    Havet endret seg brått rundt 1950 

    A historic milestone
    Mar 12, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Inside every Basin you know is another Basin you haven’t met
    Mar 17, 2026

    Inside every Basin you know is another Basin you haven’t met

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?
    Mar 16, 2026

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude
    Mar 12, 2026

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential
    Mar 12, 2026

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.