Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Frykter for miljøet
    Bergindustri

    Frykter for miljøet

    Av Ingvild Carstensjanuar 15, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Naturvernforbundet frykter for miljøet hvis Nussir går konkurs. Staten må kreve bankgarantier, mener forbundet.
    Det var gruvedrift på kobber i Kvalsund kommune i regi av Folldal Verk mellom 1972 og 1978. Bygningsmassen står fortsatt.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Naturvernforbundet roper varsko – mener at konkursen i Sydvaranger Gruve viser hvor ille det kan gå hvis staten ikke stiller krav om opprydding etter endt drift og at det må stilles krav om bankgarantier for å sikre midler for dette arbeidet.
    Miljødirektoratet har sendt inn krav til Sydvaranger Gruve om 3 millioner kroner til opprydding, men ettersom det ikke er penger, er kravet avvist.
    Leder i Naturvernforbundet, Lars Halbrekken, mener nå at Miljødirektoratet må stille strengere krav til Nussir, i forbindelse med den planlagte gruvedriften i Repparfjord.
    – Det er ingen bedrifter som har fått vilkår om økonomisk sikkerhet for avfall og kjemikalier etter driften. Det vi har stilt vilkår om økonomisk sikkerhet for, er avslutning og etterdrift av deponier som drives av industrien, sier Harald Sørbye, seksjonsleder ved industriseksjon hos Miljødirektoratet.
    – Dette er vilkår som stilles til alle industribedrifter som har deponier, enten det er landdeponier eller sjødeponier.
    Det betyr at det er penger til etterdrift av selve sjødeponiene etter Sydvaranger. Men på land står det fortsatt avfall, farlige kjemikalier og forurensede masser igjen etter konkursen.
    Det er i forbindelse med dette Naturvernforbundet mener at Miljødirektoratet må stille strengere krav til Nussir. Etter en evetuel konkurs eller normal avvikling av driften, må det være penger på bok til opprydding.
    Les hele saken hos nrk.no

    RELATERTE SAKER

    Platina: Karenhaugen

    juni 2, 2025

    Mektig populært sølv

    mai 28, 2025

    Av hensyn til sikkerhetspolitikk

    mai 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko
    Jun 05, 2025

    Hva om Skjelvet ble virkelighet? Vurdering av Oslos reelle jordskjelvrisiko

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens
    Jun 04, 2025

    Forstå Ustabile Fjellsider med Kunstig og Naturlig Intelligens

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2
    Jun 03, 2025

    En brusende geysir: Når fjellet lekker CO2

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd
    Jun 03, 2025

    Grønn omstilling med en fot i bakken – Bømoen Plussbygd

    Da Drammen eksploderte
    Jun 02, 2025

    Da Drammen eksploderte

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.