Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    You are at:Home » Gå for et statlig investeringsselskap!
    Bergindustri

    Gå for et statlig investeringsselskap!

    By Guest Authorjuni 1, 2020
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norsk Bergindustri mener regjeringen må opprette et nytt, statlig investeringsselskap rettet mot mineralnæringen.

    Rutil- og granatforekomsten i Engebøfjellet i Vestland kunne formodentlig nytt godt at et statlig investeringsfond. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Regjeringen la nylig frem sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett, og Norsk Bergindustri benyttet anledningen til å fronte et nytt, statlig investeringsselskap rettet mot mineralnæringen.

    Vi er inne i krevende tider for landet, og et slikt selskap vil kunne bidra til på kommersiell basis med å finansiere opp norsk mineralnæring raskere. Norge er rikt på flere mineraler som det moderne samfunnet er avhengig av (blant annet kobber, jern, kalk, titanmineraler), og da er det helt nødvendig å ta tak i de ressursene som vi har mulighet til å utnytte. Vi mener at et slikt selskap/fond kan bidra til å gi Norge flere arbeidsplasser og skatteinntekter i distriktene.

    Markedet for å kapitalisere opp aktuelle prosjekter i mineralnæringen i Norge er svært krevende, og corona gjør det ikke lettere. Det tar gjerne årevis å få på plass driftskonsesjoner, og de fleste investorer har ikke disse lange pengene disponible. I de tider vi nå er inne i, vil investorer typisk hegne om eksisterende verdier. Skal vi ha en fossilfri energihverdag i fremtiden, trenger imidlertid vi og verden mye mer av en rekke metaller og mineraler. For å etterkomme dette behovet – må det derfor satses på mer gruvedrift, og det bør ikke stå på politisk vilje.

    Vårt naboland Finland har en interessant modell som vi mener det er verdt å se nærmere på. Finnish Minerals Group er et statlig eid spesialselskap som tar sikte på å maksimere verdien av finske mineraler. De jobber som en aktiv eier av gruve- og batteribransjen i Finland ved å delta i utviklingsprosjekter og industrialiseringen av disse. Det statlige selskapet kan tenkes å tilby aktiv og kompetent kapital for den teknologisk avanserte gruvesektoren, hvor fokus er på miljø, effektivitet og høyere utnyttelsesgrad. Foruten en aktiv eier på gruvesiden, jobber det finske investeringsselskapet bredere i hele verdikjeden, som en teknologisk utvikler (pådriver) som også har som mål å skape en integrert verdikjede for elektriske batterier (til kjøretøy). En slik verdikjedetankegang er noe Norsk Bergindustri ønsker myndighetene vurderer nærmere.

    Ved at staten bidrar til å få fart på mineralnæringen lokalt, vet vi samtidig av erfaring at en betydelig del av investeringer og drift vil bli lagt igjen i regionene i form av innkjøp, kompetanse, skatt og avgifter. Prosjektene bidrar derfor med betydelig lokal verdiskapning og sysselsetting som igjen gir betydelige ringvirkninger i relaterte virksomheter.

    Vi har ovenfor skissert en løsning beregnet på gruveindustrien, men samtidig ønsker vi i dialog med det politiske miljø og næringen å diskutere en bredere tilnærming, som kan favne hele bergindustrien.

    Bergindustrien sørger for at vårt moderne samfunn kan fungere og utvikle seg videre, derfor er det svært viktig at regjeringen tilrettelegger for deres eksistens og utvikling ved å se på hele verktøykassa si.

    LARS-ERIK SLETNER

    Fagsjef politikk og samfunn

    Norsk Bergindustri

    Related Posts

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025

    Byggeråstoff: Rogaland topper listen

    oktober 8, 2025

    Ny mulighet for norske mineralprosjekter

    oktober 6, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hele Arktis og litt til
    Oct 13, 2025

    Hele Arktis og litt til

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»
    Oct 07, 2025

    «Under militærstøvlene til Kompani Lauritzen skjer det noe grønt og spennende»

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt
    Oct 03, 2025

    At olje tåler høye temperaturer, er gammelt nytt

    Fjell som glir på skjulte glidesoner
    Oct 01, 2025

    Fjell som glir på skjulte glidesoner

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.