Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Klimahistorie gjennom 20 000 år
    Geoforskning

    Klimahistorie gjennom 20 000 år

    By Halfdan Carstensoktober 15, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Med tidshjulet kan du selv bestemme hvilket årstall du vil gjøre dine egne observasjoner. Mange overraskelser venter den nysgjerrige.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Isbreen Pasterze i Nationalpark Hohe Tauern i Østerrike nådde sitt klimaks for 20.000 år siden. I ettertid har breen både trukket seg tilbake og rykket frem en rekke ganger. Vi må tro at dette er et direkte resultat av klimaendringer gjennom siste del av holocen (de siste 11.700 år).

    Vi vet hvor mye av breen som er igjen i dag. Det kan vi lett finne ut ved å dra inn i parken og kjøre langs de svingete veiene i det pittoreske landskapet og inn til det godt utbygde besøkssenteret [se foregående artikkel]. Gjennom nøyaktige studier av morener, samt trevirke som har kommet ut av breen, har kvartærgeologer og arkeologer rekonstruert hvordan breen har vokst og krympet, og samtidig fått en forståelse for hvordan utbredelsen av breen har variert opp gjennom prehistorisk tid.

    Ved hjelp av «klimahjulet» inne på museet i tilknytning til Nationapark Hohe Tauern kan du selv studere hvordan isen har krympet og vokst.

    Det som slår oss mest er breens utbredelse for 8300 år siden. I Alpene var det nå tydeligvis svært varmt. Breen var nesten borte. Bare små flekker av snø og is lå igjen helt på toppen av fjellene. Dagens utbredelse av den samme breen er – til tross for at den har trukket seg kraftig tilbake de siste 160 årene – faktisk mye større.

    Hvordan var klimaet da Leiv Eiriksson oppdaget Amerika? Erobringen skjedde som kjent under en varmeperiode, hvor Leiv Eirikssons far, Eirik Raude, hadde lokket islendinger til å bosette seg på det han kalte Grønland. I henhold til «klimahjulet» var breen noe større på den tiden enn i dag.

    Det er altså lett å slutte seg til at det må ha vært et betydelig varmere klima i vikingtiden enn det var noen tusen år etter at «den store frysetiden» (yngre dryas) tok slutt for omtrent 11.500 år siden, på den tiden da Ra-et ble avsatt.

    Det er også interessant å sammenligne med isbreens utbredelse midt under Den lille istid, for ca. 500 år siden. I henhold til «klimahjulet» var det da blitt betydelig kaldere enn da Amerika ble oppdaget. Og isbreen av i dag er mye mindre enn under Den lille istid, men også mindre enn for 1000 år siden.

    Slik kan vi fortsette å leke og få en liten pekepinn på klimaet opp gjennom førhistorisk og historisk tid.

    Hvordan var klimaet i Alpene for eksempel på da Jesus ble født? Vel, i følge klimahjulet var det omtrent likt med hvordan det var det omtrent på ett tidspunkt under Den lille istid.

    Related Posts

    Vår første geofysiker

    juli 5, 2024

    Livsfarlig sørpe

    juni 20, 2023

    Strandflaten ble dannet i kvartær

    januar 24, 2023
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fra skred til jordskjelv
    Nov 13, 2025

    Fra skred til jordskjelv

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond
    Nov 13, 2025

    Kongens fortjenestemedalje til Ellen Sigmond

    Gull: Kongsberg
    Nov 11, 2025

    Gull: Kongsberg

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter
    Nov 10, 2025

    Rock-Eval-pyrolyse gjenskaper ikke det som skjer i kildebergarter

    Viste bredden i geofagene
    Nov 07, 2025

    Viste bredden i geofagene

    Offshore Otway Basin drilling campaign
    Nov 17, 2025

    Offshore Otway Basin drilling campaign

    Porosity in compressional stress regimes
    Nov 17, 2025

    Porosity in compressional stress regimes

    When the ESP breaks down even before geothermal energy production has started
    Nov 14, 2025

    When the ESP breaks down even before geothermal energy production has started

    Does oil really stop diagenesis?
    Nov 13, 2025

    Does oil really stop diagenesis?

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem
    Nov 12, 2025

    PETRONAS’s digital gambit: Architecting an AI-powered E&P ecosystem

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.