Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Månefarere får opplæring i geologi 
    Geoforskning

    Månefarere får opplæring i geologi 

    By Njål Hagenseptember 16, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Astronautene læres opp i hvordan undersøke og kartlegge ressursene som kan finnes på månen.
    Foto: ESA/A. Romeo

    Foto:ESA/A.Romeo

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Forberedelsene og treningen til de første nye bemannete måneferdene i Artemis-programmet er for lengst i gang. Blant forberedelsene er hvordan finne ressurser i materialet som dekker overflaten, i isen som ligger i skyggefulle kratre, i lavatunneller under bakken, og ta prøver av disse. For å kunne gjøre dette må astronautene vite hva de skal se etter og hvordan de skal kommunisere det de ser til geologer på jorda. De må vite hvordan de skal ta prøver på riktig måte, og hvordan de best kan dokumentere det de finner.

    Dette trener den europeiske romorganisasjonen ESA astronauter i på romgeologiskolen Pangaea. Skolen holdes hver sommer på ulike steder rundt om i Europa, og i 2019 var Pangaea i Lofoten (NGU.no: Gransker månebergarter i Lofoten)

    Les på Geoforskning: Hele månens overflate kartlagt

    Andreas Mogensen, ESAs danske astronaut, på trening i huler. Foto: ESA

    Dansk astronaut med

    I år besøker Pangaea de italienske Dolomittene, Ries-krateret i Tyskland og det vulkanske landskapet på Lanzarote i Spania.

    En av dem som er med i år er Andreas Mogensen, ESAs danske astronaut, som var på romstasjonen i 2015.

    – Enhver romferd til månen vil ha geologi som et av de primære målene. Det gjør Pangaea veldig relevant, ikke minst for ESAs nye astronauter, sier Andreas Mogensen.

    Den europeiske romorganisasjonen hadde uttak av nye astronauter denne våren, og de endelige vil bli tatt ut i løpet av det nærmeste året.

    Også NASAs astronaut Kathleen Rubins er med på årets Pangaea. Hun er allerede tatt ut til Artemis-programmet og kan dermed bli den første kvinnen som setter sin fot på månen.

    Les på Geoforskning: Vil hente basalt fra månen

    Under Pangaea får astronautene først teoretisk opplæring, før det blir felttur ulike steder i Europa. Foto: ESA

    Spesialutviklet feltjournal

    Astronautene får først en teoretisk innføring i de aktuelle emnene, av noen av de fremste ekspertene i Europa innen geologi, astrobiologi og planetforsking. Etter den teoretiske innføringen får astronautene geologifeltkurs, tilsvarende som i Lofoten i 2019.

    Her får astronautene blant annet opplæring i hvordan de skal bruke Electronic Field Book, et spesialutviklet informasjonssystem som brukes til å notere alt som astronautene finner i omgivelsene sine, og som virker på et lite nettbrett.

    Denne appen hjelper astronautene med å identifisere ulike mineraler, ta bilder og video av hvor de går, kommunisere med forskere på jorda, og sammenstille informasjon fra så ulike kilder som mikroskoper og 360-graders kameraer.

    Ikke minst må astronautene lære hvordan de skal ta prøver slik at disse ikke blir forurenset av materialer eller mikrober fra jorda.

     

    Kilde: «Lærer astronautene å ta prøver av månen», skrevet av Berit Ellingsen, og gjengitt med tillatelse fra Norsk Romfartssenter og ESA.

    Related Posts

    Vår første geofysiker

    juli 5, 2024

    Livsfarlig sørpe

    juni 20, 2023

    Strandflaten ble dannet i kvartær

    januar 24, 2023
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 16, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag
    Jan 06, 2026

    Raet nasjonalpark: Spor av mulig nedslag

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa
    Jan 16, 2026

    Predicting viscosity in an undrilled panel of a deep-water field in West Africa

    A very expensive fart in the wind
    Jan 15, 2026

    A very expensive fart in the wind

    Producing more by producing less
    Jan 14, 2026

    Producing more by producing less

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean
    Jan 13, 2026

    Sweetness and light in Oman’s Indian Ocean

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff
    Jan 12, 2026

    Before the collapse in oil production, Venezuela saw another collapse – the mass firing of most of PDVSA’s technical staff

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.