Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Silur 444 – 416 millioner år
    Geoforskning

    Silur 444 – 416 millioner år

    By Guest Authorjuni 11, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Livets mangfold eksploderte tidlig i kambrium, og de viktigste dyre- og plantegruppene utviklet seg videre i ordovicium inntil en dramatisk utdøing fant sted helt i slutten av ordovicium. Geologene antar at klimaendringer og omfattende istider var de utløsende faktorene.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Klimaet endret seg ved overgangen til silur, det ble varmere, iskappene smeltet, og havnivået sted igjen. De tørrlagte soklene ble igjen områder for et rikt marint liv. Gondwana-kontinentet lå fortsatt rundt datidens sørpol, mens de andre kontinentene mer eller mindre lå rundt ekvator innenfor 30°S – 30°N (jfr. Geokalenderen for 2008).

    I det tropiske, stort sett grunnmarine miljøet som oppsto, utviklet det seg en rekke varmtvannsorganismer, og vi finner tropiske korall- og svamprev langs alle kontinentalsoklene. Karbonatproduksjonen økte, riktignok avbrutt av erosjon fra Den kaledonske fjellkjeden, og silur er karakterisert av enorme karbonatavsetninger.

    Brachiopodene og graptolittene viser en ny diversitsøkning i silur, men sistnevnte gruppe gjennomgår en stadig nedgang i slutten av silur før de til slutt dør ut tidlig i devon. Trilobittene gjennomgikk en dramatisk reduksjon i slutten av ordovicium, og de klarte heller ikke å gjenvinne gruppens tidligere status i silur.

    Vi kjenner fossiliserte sporer av sopp og primitive planter fra ordovicium, men det er først i silur at plantene virkelig koloniserer jordoverflata. Kloden gjennomgikk på denne tiden en fargeforandring – kontinentene ble grønne! De første landplantene var små sporeplanter, mange manglet ledningsnett, og planten var ikke organisert i rot, stengel og blader slik dagens høyere planter er bygget opp. Landplantene ble fulgt av landdyr. Det er kjent fossile edderkopper og tusenbein fra silur, men virveldyrene fantes kun i vann.

    Fiskene, som også eksisterte i kambrium og ordovicium, utviklet seg videre i silur, og mot slutten av perioden er det kjent en rekke former. Disse fiskene er bl.a. kjennetegnet med at de ikke har utviklet kjever. Det er mangel på ekte kjever som har gitt den eldste virveldyr-klassen navnet Agnatha – kjeveløse fisk eller urfisk. Dagens niøye (Petromyzontidae) og slimål (Myxinidae) hører begge til kjeveløse virveldyr, men er en fåtallig gruppe i forhold til hva som fantes i silur og devon.

    Oslofeltets silur er dominert av kalksteiner med en rik fossilfauna av marine dyr og alger. Brachiopoder, koraller og kalksvamper er de vanligste fossilene, men i den øvre delen er det lokale alge- og bryozolag. Den øvre delen av silurlagrekka består av røde sandsteiner – erosjonsprodukter av den Kaledonske fjellkjeden.

    Agnater er godt kjent fra de yngre siluravsetningene på Ringerike – disse fiskene svømte rundt i kystnære eller brakkvannsområder, kanskje også i mer eller mindre ferskvannsdominerte laguner. I dette miljøet fantes også datidens største rovdyr – sjøskorpionene.

    Skrevet av Hans Arne Nakrem

    Related Posts

    Vår første geofysiker

    juli 5, 2024

    Livsfarlig sørpe

    juni 20, 2023

    Strandflaten ble dannet i kvartær

    januar 24, 2023
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Dig X Subsurface – Call for abstracts
    Aug 15, 2026

    Dig X Subsurface – Call for abstracts

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    Offshore Angola: Exploring frontiers and fringes with new and reprocessed seismic
    Aug 31, 2026

    Offshore Angola: Exploring frontiers and fringes with new and reprocessed seismic

    Momentum behind the frontier Angoche and Save basins
    Aug 31, 2026

    Momentum behind the frontier Angoche and Save basins

    “Oh, look! Oil everywhere…”
    Aug 30, 2026

    “Oh, look! Oil everywhere…”

    Hydrocarbon seepage in the Karoo: South Africa’s Shale Gas Project reveals potential
    Aug 28, 2026

    Hydrocarbon seepage in the Karoo: South Africa’s Shale Gas Project reveals potential

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.