Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Gneis så lang øyet ser
    Geoturisme

    Gneis så lang øyet ser

    By Halfdan Carstensjuni 25, 2014
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Vi er ute etter navnet på en fjelltopp. Den er svært populær å bestige, men den passer kanskje ikke for dem som ikke er fjellvante, klyvingen de siste 100 meterne er bratt og luftig.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Vi er ute etter navnet på en fjelltopp. Den er svært populær å bestige, men den passer kanskje ikke for dem som ikke er fjellvante, klyvingen de siste 100 meterne er bratt og luftig. Men for alle dem som trosser høydeskrekken, venter belønningen i form av en formidabel utsikt over et alpint landskap med spisse tinder, grønne daler og blå fjorder. Dette er en bit av Nordryggen i all sin prakt.

    Legg gjerne toppturen innom DNT-hytta på østsiden av toppen. Her venter moderne overnattingskår i selvbetjent hytte.

    Geologiinteresserte vil legge merke til at berggrunnen i dette fjellmassivet kun består av gneis. Noen vil si grå og kjedelig. Men gå tett innpå, helst der den er vasket ren av rennende vann eller steder der den siste snøen ligger lenge (slik at det er kort vekstsesong for lav), så ser du at gneisen kan være et lite kunstverk med sine vakre former i grått, hvitt og svart.

    Ved å heve blikket, kan vi beundre det spektakulære, alpine landskapet og konstatere at denne delen  av Nordryggen er svært forskjellig fra mange andre fjellheimer i landet, som for eksempel lengre øst,  der avrundete former dominerer.

    Fjelltoppen ble besteget første gang rundt 1870 av lokale størrelser. Andregangsbestigningen var ved den engelske klatrepioneren William Cecil Slingsby i 1884.

    Vet du hvor bildene er tatt? Kan du angi fjellheim og fjelltopp? Send e-post til postmaster@geo365-no.stackstaging.com så er du med i trekningen om et eksemplar av boka om vår nasjonalstein – larvikitt.

    Vet du hvor bildet er tatt?

    Kan du angi fjelltoppen der fotografen stod? Send e-post til postmaster@geo365-no.stackstaging.com så er du med i trekningen om et eksemplar av boka om vår nasjonalbergart larvikitt – Unik, vakker og ekslusiv.

    Frist for å være med i konkurransen er 1. juli.

    Vinneren

    Svaret på oppgaven i GEO 03 var Besseggen i Jotunheimen. Blant en rekke riktige svar ble Unni Hagen, Multiconsult, trukket ut som vinner. Boka om Norges nasjonalstein er sendt i posten.

    Related Posts

    Astronomiske sykluser: Bygdøy

    oktober 26, 2026

    Meteorittkrater: Gardnos

    september 28, 2026

    Ildkuler: Oslo

    august 31, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Searching seismic at scale
    Nov 06, 2026

    Searching seismic at scale

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft
    Nov 03, 2026

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?
    Nov 02, 2026

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?

    Turning remarks to records
    Oct 28, 2026

    Turning remarks to records

    DNV-midler til tre mineralprosjekter
    Oct 27, 2026

    DNV-midler til tre mineralprosjekter

    When fast gas becomes slow gas
    Nov 06, 2026

    When fast gas becomes slow gas

    How Fervo is digging a deep financial hole
    Nov 05, 2026

    How Fervo is digging a deep financial hole

    When precision becomes a trap
    Nov 04, 2026

    When precision becomes a trap

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines
    Nov 03, 2026

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines

    The rise of the onshore
    Nov 02, 2026

    The rise of the onshore

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.