Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Gir ikke opp Engebøgruva
    Bergindustri

    Gir ikke opp Engebøgruva

    Etter tapet i fjordsøksmålet i Borgarting lagmannsrett i august, har staten valgt å anke dommen til Høyesterett. Prosjektet har bred politisk støtte, sier næringsministeren.
    By Ronny Setsåseptember 16, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Foto: Nordic Mining

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Engebø er viktig for Norge fordi den sikrer tilgang på et kritisk og strategisk viktige mineral, og skaper lokale arbeidsplasser. Det er den første nye metallgruven på flere tiår. Prosjektet har bred politisk støtte og stor lokal oppslutning, og har allerede bidratt med verdiskaping, uttaler næringsminister Cecilie Myrseth i en pressemelding fra regjeringen.

    Dermed blir det klart for en ny runde i retten for det såkalte fjordsøksmålet.

    I august tapte staten søksmålet i Borgarting lagmannsrett. Retten slo fast at tillatelsene knyttet til deponering av gruveavgang bryter med EUs vanndirektiv og den norske vannforskriften, støttet av EFTA-domstolens uttalelse i mars om mangelfull miljøvurdering.

    I mai gjorde regjeringen det klart at de ikke ville endre tillatelsen til gruveprosjektet i lys av EFTA-uttalelsen.

    Foruten gruvas betydning for arbeidsplasser og tilgang til kritiske mineraler, begrunnes også anken med at staten er uenig i lagmannsrettens vurdering og mener den har tolket vannforskriften feil på flere punkter.

    – Vannforskriften legger føringer for mange ulike saker. Vi anker dommen fordi det er prinsipielt viktig med en tydelig avklaring fra Høyesterett i denne saken, understreker klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

    Gruva opereres av Nordic Mining. Selv om selskapet ikke er en part i fjordsøksmålet, vil utfallet ha stor betydning for dets fremtid.

    – Vi merker oss at klima- og miljøvernminister Bjelland Eriksen befester nok en gang at de miljømessige konsekvensene av fjorddeponiet er grundig greid ut og at tillatelsen stiller strenge krav til utslipp, miljøovervåking og rapportering, kommenterer Finn Ivar Marum, adm.dir. i Nordic Mining, til NRK.

    Han legger til at det også er verdt å notere seg næringsministerens poeng om betydningen av gruva i dagens sikkerhetspolitiske situasjon.

    Nordic Mining startet produksjonen av mineralkonsentrat i desember 2024. Opptrappingen fortsetter ut 2025, med mål om stabil produksjon og positiv kontantstrøm i 2026.

    Related Posts

    Gull: Etiopia

    desember 11, 2025

    Tar over «egen» gruve

    november 19, 2025

    Mer slagkraft for bergindustrien

    november 12, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Samler seismikk nord for Svalbard
    Dec 10, 2025

    Samler seismikk nord for Svalbard

    Gull: Etiopia
    Dec 08, 2025

    Gull: Etiopia

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?
    Dec 03, 2025

    Tre år med dypdykk – hva har vi lært?

    Fant ukjent oppkomme av gass
    Nov 27, 2025

    Fant ukjent oppkomme av gass

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten
    Nov 27, 2025

    Bjørkum og Rock-Eval-pyrolyse gjengir ikke det som skjer i kildebergarten

    “FWI has changed the game”
    Dec 11, 2025

    “FWI has changed the game”

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?
    Dec 10, 2025

    A “monumental deposit” or an attempt to revive coal-seam gas exploitation?

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations
    Dec 10, 2025

    Leading the wave: Environmental impact assessment for offshore geophysical operations

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin
    Dec 09, 2025

    Proper sampling of near-surface geologic complexity illuminates tight oil reservoirs in the Permian Basin

    A loss of connection to our energy system
    Dec 08, 2025

    A loss of connection to our energy system

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.