Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Glødende og anerkjent formidler
    Aktuelt

    Glødende og anerkjent formidler

    William Helland-Hansens sterke interesse for geologi og natur har vært motivasjonen for hans formidlingsinnsats, som nå har gitt ham NGFs Toffenprisen.
    By Ronny Setsåjanuar 13, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    William Helland-Hansen. Foto: Ronny Setså

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Under Vinterkonferansen ved Høgskulen på Vestlandet (HVL) i Bergen 6. januar ble UiB-professor William Helland-Hansen tildelt Norsk Geologisk Forenings (NGF) Toffenprisen.

    Prisen er en æresbevisning til en geolog som gjennom foredrag, artikler eller på annet vis har bidratt vesentlig til popularisering av vitenskapelig forskning og faget generelt.

    Og det har professoren gjort til fulle. Juryen trakk blant annet frem at han var initiativtaker, hovedredaktør og prosjektleder for Naturhistorisk Vegbok for Hordaland (2004), som er en oppfølger av Kulturhistorisk Vegbok (1993). Juryen kaller boka en storsatsing på formidling av kunnskapen om naturressurser og naturkvaliteter, og påpeker at Helland-Hansen selv har skrevet flere kapitler.

    Under prisforedraget forklarte Helland-Hansen at arbeidet med boka foregikk over flere år (1998 – 2004), og involverte bidragsytere fra mange ulike fag. Motivasjonen var godt og kort å løfte frem naturverdiene og få forskningen ut til folket.

    I etterkant har stoffet i boka blitt digitalisert og tilgjengeliggjort på nettstedet grind.no (som i forbindelse med fylkessammenslåingen har blitt videreutviklet til kringom.no).

    Den engasjerte professoren har brukt mye av karrieren sin på forskning relatert til sedimentologi og mer spesifikt leting etter olje og gass. Han har også jobbet i oljeindustrien (Norsk Hydro). I 2019 tok professoren imidlertid et valg om å skifte fokus. I et debattinnlegg i UiBs nyhetsavis På Høyden skrev Helland-Hansen at han ikke lenger ville bidra til ny forskning motivert og finansiert med mål om å finne nye petroleumsressurser.

    Siden har han vært jevnlig engasjert i det offentlige ordskiftet, og talt naturens og klimaets sak. Det inkluderer temaer som veibygging i myrer, kraft fra land og ikke minst leting og utnyttelse av olje og gass på norsk sokkel.

    Frem til nylig hadde Helland-Hansen redaktøransvaret for utgivelsen Landskapet forteller, som presenterer 100 steder som hver gir et innblikk i norsk geologi og landskapsformende prosesser.

    William Helland-Hansen har også vært geologisk representant for det populærvitenskapelige magasinet Naturen, og hovedredaktør for Norwegian Journal of Geologys spesialutgave om historien til Institutt for geovitenskap ved UiB.

    Prisen er oppkalt etter Professor Christoffer Oftedahl (”Toffen”), en av Norges fremste formidlere av geologifaget til studenter og allmennheten.

    Vinterkonferansen ble arrangert av Norsk Geologisk Forening, og NGF deler ut Toffenprisen annethvert år.

    Les mer om prisvinneren på geoforskning.no

    Related Posts

    Statsbudsjettet 2026

    oktober 15, 2025

    Gullprisen til himmels

    oktober 8, 2025

    Et verktøy som har forandret verden

    august 22, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A Digital Trailblazer Candidate: Morten Ofstad
    Oct 20, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Morten Ofstad

    Slik så Norge ut i ordovicium
    Oct 16, 2025

    Slik så Norge ut i ordovicium

    Seabed Minerals 2026: Call for papers
    Oct 15, 2025

    Seabed Minerals 2026: Call for papers

    Hele Arktis og litt til
    Oct 13, 2025

    Hele Arktis og litt til

    Gull: Eidsvoll
    Oct 08, 2025

    Gull: Eidsvoll

    Open for business, again
    Oct 20, 2025

    Open for business, again

    The hidden lithium treasure of South Australia
    Oct 17, 2025

    The hidden lithium treasure of South Australia

    Using horizontal drilling technology to permanently store radioactive waste
    Oct 16, 2025

    Using horizontal drilling technology to permanently store radioactive waste

    The tech powering the future of geothermal energy
    Oct 16, 2025

    The tech powering the future of geothermal energy

    The New Gas Consortium: Angola’s first non-associated gas project
    Oct 14, 2025

    The New Gas Consortium: Angola’s first non-associated gas project

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.