Fredag ble det klart at Iselin Nybø (V) overtar stafettpinnen i Næringsdepartementet etter Torbjørn Røe Isaksen. Hun kommer fra stillingen som statsråd for forskning og høyere utdanning.
– Vi har forventninger om at den nye ministeren viderefører det gode arbeidet til forgjengeren og i tillegg forsterker arbeidet med å tilrettelegge for ny aktivitet og vekst, uttaler sier generalsekretær Anita Hall i Norsk Bergindustri.
– Konkret ønsker vi oss fortsatt styrking av driftsbudsjettet til DMF for å redusere køen av konsesjonssøknader og øke tilsynsaktiviteten ytterligere. I tillegg har Norge et betydelig potensial i berggrunnen, og driftsbudsjettet til Norges geologiske undersøkelse (NGU) må styrkes ytterligere, slik at slik at dette kan realiseres til ny virksomhet, sier Hall.
Mineralloven er under evaluering, og bransjeforeningen kommer til å sette høyt trykk på oppfølgingen av denne, slik at næringens interesser ivaretas på best mulig måte. I tillegg har departementet satt virkemiddelapparatet under lupen, og Norsk Bergindustri har spilt inn flere forslag for å gjøre dette mer brukervennlig og tilgjengelig for våre medlemmer.
– Når det gjelder innføring av TSM (Towards Sustainable Mining) her i Norge, ser vi fram til å fortsette det gode samarbeidet med departementet, sier Anita Hall.
![var rnd = window.rnd || Math.floor(Math.random()*10e6);
var pid980600 = window.pid980600 || rnd;
var plc980600 = window.plc980600 || 0;
var abkw = window.abkw || '';
var absrc = 'https://servedbyadbutler.com/adserve/;ID=188736;size=0x0;setID=980600;type=js;sw='+screen.width+';sh='+screen.height+';spr='+window.devicePixelRatio+';kw='+abkw+';pid='+pid980600+';place='+(plc980600++)+';rnd='+rnd+'';
var _absrc = absrc.split("type=js"); absrc = _absrc[0] + 'type=js;referrer=' + encodeURIComponent(document.location.href) + _absrc[1];
document.write('');
Høye forventninger til ny minister](https://geo365.no/wp-content/uploads/2019/10/180817-Anita-Hallx711-650x433.jpg)