Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Høyt skattet bransje
    Bergindustri

    Høyt skattet bransje

    By Guest Authornovember 22, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Skatt på overskuddsmasser er ikke veien å gå for å fremme en levedyktig mineralnæring, skriver Elisabeth Gammelsæter.
    Elisabeth Gammelsæter var generalsekretær i Norsk Bergindustri gjennom ti år og og hadde en sentral rolle med å bygge opp organisasjonen.

    Elisabeth Gammelsæter var generalsekretær i Norsk Bergindustri gjennom ti år og og hadde en sentral rolle med å bygge opp organisasjonen.

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    SV og Venstre foreslår i sine alternative statsbudsjett avgift på deponi av overskuddsmasser fra mineralutvinning på 50 kroner per tonn. En avgift på et så høyt nivå vil ta liv av industrien.
    SV bruker Nordic Mining som eksempel. Dersom de blir pålagt en slik avgift må de betale 12,5 milliarder kroner i deponiavgift for sitt Engebø-prosjekt. Til sammenligning har den norske mineralnæringen en årlig samlet omsetning på ca. 10 milliarder.
    Avgiftsønsket hviler på et haltende premiss: Avgiften skal tvinge bedriftene til å bruke mer av massene og finne alternative bruksområder for det som deponeres. Imidlertid har ingen større interesse av å bruke så mye av råstoffene som mulig enn bedriftene som tar dem ut. For det første er det et selvstendig mål å redusere miljøbelastningen så mye som mulig. For det andre er det lønnsomt å selge så mye som mulig av massene. For det tredje medfører selve deponeringen både praktiske ulemper og kostnader for bedriftene. Incentivene til å bruke så mye av steinen som mulig er for lengst på plass.
    Å finne alternative bruksområder for overskuddsmasser er blant de viktigste tiltakene i veikartet for mineralnæringen som ble lansert i fjor. 
    Den norske mineralnæringen er del av en global konkurranse. Allerede ligger vi langt bak våre naboland når internasjonale investorer rangerer potensielle markeder. En ny avgift vil svekke vår internasjonale konkurranseevne ytterligere.
    Verden trenger mer og flere mineraler. 13 gruver må til for å produsere en vindmølle, 16 for å lage et solcellepanel. I denne sammenheng har Norge noe helt unikt: Rik geologi, lang erfaring med ressursforvaltning og et av verdens strengeste miljøregelverk. Det gjør at økt norsk mineralutvinning ikke bare bidrar til langsiktige industriarbeidsplasser over hele landet, det bidrar til en mer bærekraftig verden.
    Dersom mineralutvinning blir ulønnsom her vil ikke verdens mineralbehov bli mindre. Det vil bare bidra til å flytte mer produksjon til land med langt svakere miljø- og HMS-regelverk enn her. Det tror vi verken er SVs eller Venstres ønske. 
    Innlegget stod i Dagens Næringsliv 22.11.17

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    januar 26, 2026

    Borer mot gruveoppstart

    januar 21, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Layer cake geology and a lack of grid access
    Jan 30, 2026

    Layer cake geology and a lack of grid access

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    One block, one basin
    Jan 29, 2026

    One block, one basin

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.