Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Tar over «egen» gruve
    Bergindustri

    Tar over «egen» gruve

    Leonhard Nilsen & Sønner har inngått en avtale om kjøp av Skaland Graphite, Europas største produsent av naturlig grafitt. LNS har tidligere eid gruva.
    By Ronny Setsånovember 19, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Fyrlykt ved Tungeneset, Nasjonal turistveg Senja, utsyn mot fjellrekka Okshornan ved Ersfjorden. ©Foto: Hjalmar Steinnes / Statens vegvesen

    Skalands grafittgruve ligger under fjellet Trælen, vis a vis den majestetiske tinderekken Okshornan avbildet her. Foto: Hjalmar Steinnes/Statens vegvesen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nesten ett år har gått siden Norge Mineraler meldte at de hadde inngått en avtale om kjøp av Skaland Graphite fra den australske eieren Minerals Commodities Ltd. Siden har det vært stille fra selskapet, som nå har brutt avtalen.

    6. november kom tunnel- og gruveentreprenør Leonhard Nilsen & Sønner (LNS) på banen. Med forbehold om en tilfredsstillende, månedslang due dilligence-prosess, er det nordnorske konsernet nå beredt på å kjøpe Skaland Graphite.

    LNS er godt kjent med grafittgruva, da det eide Skaland Graphite før Minerals Commodities Ltd kjøpte den i 2019.

    – Dette er et selskap vi har stor tro på og vi har ambisjoner om å videreutvikle potensialet som ligger der, kommenterer konsernsjef i LNS, Frode Nilsen.

    Oppkjøpet er en del av LNS’ satsing innen utvinning av grafitt. Konsernet påpeker at EU definerer grafitt som et kritisk industrimineral, der forekomsten på Senja er avgjørende både i nasjonal og europeisk sammenheng.

    – Det er viktig at Norge bidrar med utvinning av kritiske mineraler når vi har noen av de få forekomstene som finnes i Europa. Grafitt har unike egenskaper og en sentral ressurs i produksjonen av ulike produkter, spesielt innen teknologi, fortsetter Nilsen.

    Ifølge Norges geologiske undersøkelse (NGU) er grafitt blant de viktigste mineralene for det grønne skiftet som blant annet benyttes som anodemateriale i batterier.

    Grafitt kan også fremstilles syntetisk, men det er betydelig dyrere enn utvinning av naturlig grafitt.

    NGU opplyser at Norges samlede grafittressurser er betydelige, og undersøkte forekomster har antatte ressurser tilsvarende ca. 240 millioner tonn grafittmalm. Forekomstene ligger primært i områder med høymetamorfe bergarter av tidlig proterozoisk alder (eldre enn 1,8 mrd. år), og hovedsakelig i Lofoten-Vesterålen, på Senja og i Nord-Helgeland.

    Registreringer av grafitt i Norge. Forekomster som er eller har vært i drift, er navngitt. Kilde: NGU-rapport: Oversikt over kritiske metaller og mineraler i Norge

    Grafittverket på Senja ble først satt i drift i 1917 og har opp gjennom årene gjennomgått flere driftspauser og konkurser.

    Due diligence-prosessen er planlagt fullført 14. desember.

    Related Posts

    Norskledet selskap jakter gull i Arizona

    september 3, 2026

    Strategisk gruveallianse rundt Joma-prosjektet

    august 25, 2026

    Sydvaranger: Vil ha staten på eiersiden

    august 24, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Nicola Kerstin Møller on november 19, 2025 14:26

      Det er nok en god nyhet at dette kommer tilbake i norske hender.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite
    Aug 21, 2026

    Ultra-high gold concentrations found in pyrite

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?
    Sep 04, 2026

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?

    Listen to the drill bit
    Sep 03, 2026

    Listen to the drill bit

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Benchmark your geosteering skills
    Sep 03, 2026

    Benchmark your geosteering skills

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus
    Sep 01, 2026

    The Keta Basin: Ghana’s deepwater frontier edges back into focus

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.