Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Inviterer til skattejakt
    Bergindustri

    Inviterer til skattejakt

    Av Ronny Setsåjuni 27, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Sverige tar grep for å sikre økt selvforsyning av mineraler og metaller. Gjennom Mineraljakten kan privatpersoner sende inn interessante prøver som kan lede til funn av nye mineralforekomster.

    "Et av Sveriges mest spennende litiumprosjekter": Litium i pegmatitt ved Bergby. Forekomsten ble oppdaget som følge av Mineraljakten. Foto: United Lithium

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Sveriges geologiske undersøkelse (SGU) relanserer et gammelt konsept – Mineraljakten.

    Målet er å få privatpersoner til å hjelpe til med å finne nye potensielle forekomster av kritiske og strategiske mineraler.

    Mineraljakten er et ledd i arbeidet med å øke Sveriges og EUs selvforsyning av de råmaterialene som kreves i det grønne skiftet.

    Konseptet ble først gjennomført i 1967 i Norrbotten helt nord i Sverige. Siden spredte det seg gradvis sørover, og da Mineraljakten ble avholdt for siste gang i 2014, var hele landet involvert.

    Mineraljakten kan sies å ha vært en suksess i de foregående årene, der flere nye, frem til da ukjente, mineralforekomster ble identifisert. SGU-direktør Anneli Wirtén trekker frem et litiumfunn i Bergby i 2006 som et eksempel.

    De mest interessante tipsene blir belønnet med pengepremier. I 2014 gikk førstepremien på 50 000 kroner til Kari Mäkitalo for et kobber- og gullfunn like nord for Kiruna. De øvrige prisvinnerne bidro med prøver fra områder som viser interessante gehalter av kobber, gull og sølv. Totalt fikk 22 personer priser i 2014.

    Som en bonus påpeker SGU at konseptet har vært med på å spre geologisk kunnskap, og at interessen de siste årene frem til 2014 var økende.

    Til tross for at erfarne geologer som jobber i leteselskaper har tilgang på mer data, bedre verktøy og større budsjetter enn allmennheten, har Mineraljakten vist at også privatpersoner kan utgjøre et solid bidrag i jakten på vårt nabolands fremtidige mineralprosjekter.

    – Allmennhetens innsats for å finne områder der det kan være verdifulle mineraler skal ikke undervurderes. Tidligere funn i Mineraljakten har ofte blitt gjort i ikke-prospekterte områder som selskapene har valgt bort til fordel for mer kartlagte områder, sier Kaj Lax, leder i SGUs avdeling for mineralressurser.

    Konseptet relanseres etter at regjeringen har tildelt nye midler til formålet: tre millioner svenske kroner i 2024 med mulighet for videreføring i 2025 og 2026. Wirtén håper Mineraljakten i den kommende perioden blir suksessfull slik at regjeringen fortsetter satsningen også etter 2026. Konseptet skal opp til vurdering i mars 2027.

    Kanskje burde også Mineraljakten innføres i Norge? Vi oppfordrer Norges geologiske undersøkelse til å ta en prat med sine svenske kolleger for å høste av erfaringene de har gjort seg så langt!

    Ut å jakte mineralforekomster?

    SGU har publisert en håndbok for mineraljegere som lettfattelig forklarer hvor man bør lete:

    Handbok för mineraljägare

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Foreløpig skuffelse fra EU-kommisjonen

    april 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Hefaistos og Psamathe – Kan de gamle greske gudene redde dagens klimatragedie?
    May 12, 2025

    Hefaistos og Psamathe – Kan de gamle greske gudene redde dagens klimatragedie?

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.