Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Inviterer til skattejakt
    Bergindustri

    Inviterer til skattejakt

    By Ronny Setsåjuni 27, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Sverige tar grep for å sikre økt selvforsyning av mineraler og metaller. Gjennom Mineraljakten kan privatpersoner sende inn interessante prøver som kan lede til funn av nye mineralforekomster.

    "Et av Sveriges mest spennende litiumprosjekter": Litium i pegmatitt ved Bergby. Forekomsten ble oppdaget som følge av Mineraljakten. Foto: United Lithium

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Sveriges geologiske undersøkelse (SGU) relanserer et gammelt konsept – Mineraljakten.

    Målet er å få privatpersoner til å hjelpe til med å finne nye potensielle forekomster av kritiske og strategiske mineraler.

    Mineraljakten er et ledd i arbeidet med å øke Sveriges og EUs selvforsyning av de råmaterialene som kreves i det grønne skiftet.

    Konseptet ble først gjennomført i 1967 i Norrbotten helt nord i Sverige. Siden spredte det seg gradvis sørover, og da Mineraljakten ble avholdt for siste gang i 2014, var hele landet involvert.

    Mineraljakten kan sies å ha vært en suksess i de foregående årene, der flere nye, frem til da ukjente, mineralforekomster ble identifisert. SGU-direktør Anneli Wirtén trekker frem et litiumfunn i Bergby i 2006 som et eksempel.

    De mest interessante tipsene blir belønnet med pengepremier. I 2014 gikk førstepremien på 50 000 kroner til Kari Mäkitalo for et kobber- og gullfunn like nord for Kiruna. De øvrige prisvinnerne bidro med prøver fra områder som viser interessante gehalter av kobber, gull og sølv. Totalt fikk 22 personer priser i 2014.

    Som en bonus påpeker SGU at konseptet har vært med på å spre geologisk kunnskap, og at interessen de siste årene frem til 2014 var økende.

    Til tross for at erfarne geologer som jobber i leteselskaper har tilgang på mer data, bedre verktøy og større budsjetter enn allmennheten, har Mineraljakten vist at også privatpersoner kan utgjøre et solid bidrag i jakten på vårt nabolands fremtidige mineralprosjekter.

    – Allmennhetens innsats for å finne områder der det kan være verdifulle mineraler skal ikke undervurderes. Tidligere funn i Mineraljakten har ofte blitt gjort i ikke-prospekterte områder som selskapene har valgt bort til fordel for mer kartlagte områder, sier Kaj Lax, leder i SGUs avdeling for mineralressurser.

    Konseptet relanseres etter at regjeringen har tildelt nye midler til formålet: tre millioner svenske kroner i 2024 med mulighet for videreføring i 2025 og 2026. Wirtén håper Mineraljakten i den kommende perioden blir suksessfull slik at regjeringen fortsetter satsningen også etter 2026. Konseptet skal opp til vurdering i mars 2027.

    Kanskje burde også Mineraljakten innføres i Norge? Vi oppfordrer Norges geologiske undersøkelse til å ta en prat med sine svenske kolleger for å høste av erfaringene de har gjort seg så langt!

    Ut å jakte mineralforekomster?

    SGU har publisert en håndbok for mineraljegere som lettfattelig forklarer hvor man bør lete:

    Handbok för mineraljägare

    Related Posts

    Beste praksis for sjødeponi

    oktober 20, 2026

    Savner nye mineralgrep

    oktober 14, 2026

    16 tonn mineraler per nordmann

    oktober 12, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Turning remarks to records
    Oct 28, 2026

    Turning remarks to records

    DNV-midler til tre mineralprosjekter
    Oct 27, 2026

    DNV-midler til tre mineralprosjekter

    Leser linjene i terrenget
    Oct 22, 2026

    Leser linjene i terrenget

    AI still can’t beat the palynologist
    Oct 16, 2026

    AI still can’t beat the palynologist

    Tettere på terra incognita
    Oct 13, 2026

    Tettere på terra incognita

    The end of Eavor?
    Oct 31, 2026

    The end of Eavor?

    Top-Down and Bottom-Up
    Oct 30, 2026

    Top-Down and Bottom-Up

    Unlocking a century of subsurface intelligence
    Oct 29, 2026

    Unlocking a century of subsurface intelligence

    Why the Rittershoffen geothermal plant came to a halt
    Oct 28, 2026

    Why the Rittershoffen geothermal plant came to a halt

    Côte d’Ivoire: Reimaged datasets provide new geological insights within an exploration hotspot
    Oct 27, 2026

    Côte d’Ivoire: Reimaged datasets provide new geological insights within an exploration hotspot

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.