Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Kan forlenge levetiden med to år
    Bergindustri

    Kan forlenge levetiden med to år

    Av Ronny Setsåseptember 17, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Joma Gruver har blitt tildelt utvinningsrett for Gjersvik – et satellittprosjekt tilknyttet Joma kobbergruve som har nesten én million tonn malm i historiske ressurser.

    Bildet viser det gamle dagbruddet som nå er fylt med vann. Eventuell ny gruvedrift skal skje under jord. Kilde: Detaljreguleringsplan for Joma Gruver (Multiconsult)

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Direktoratet for mineralforvaltning (DMF) har godkjent søknaden til Joma Gruver vedrørende utvinningsrett for Gjersvik, en tilleggsressurs for den planlagte kobbergruva i Joma.

    Ifølge selskapet, som eies av svenske Bluelake Mineral, kan Gjersvik bidra til å forlenge levetiden for Joma med inntil to år.

    Peter Hjorth, styreleder i Joma Gruver og adm.dir. i Bluelake Mineral, er fornøyd med fremdriften:

    – Norske myndigheter har håndtert denne søknaden meget effektivt på fem måneder og i tråd med den nye europeiske lovgivningen og den norske mineralstrategiens mål om raskere tillatelsesprosesser, uttaler Hjorth.

    Da driften ble avsluttet i 1998, ble det vurdert at forekomsten kan inneholde ca. 21 000 tonn reserver og 931 000 tonn kjente og indikerte mineralressurser med et innhold på 1,5 prosent kobber og 1,2 prosent sink.

    Joma Gruver opplyser at eventuell ny gruvedrift ved Gjersvik vil utføres med kjente gruvemetoder der det eksisterende gruvesystemet fortsetter. Malmen vil bli fraktet med lastebil 24 km til Joma. Sluttdeponering av avgangsmasser er planlagt i gamle gruveganger i Joma.

    – Gjersvik er et eksempel på vår strategi for å skape merverdi ved å sette gode satellittprosjekter i produksjon når den grunnleggende investeringen i Joma-gruvens prosessanlegg er gjort, fortsetter Hjorth.

    Neste steg for selskapet vil være å oppdatere ressursene, utføre undersøkelser i forkant av en innledende mulighetsstudie for hele Joma-prosjektet, samt søknader om nødvendige tillatelser for gruvedrift (reguleringsplan, utslippstillatelse og driftskonsesjon).

    Bluelake Minerals (Joma Gruver AS) lete- og utvinningsrettigheter ligger tett på grensen til Sverige (lilla linje). Gjersvik-lisensen ligger helt til vest i kartet, og Joma-lisensene i øst. Kilde: DMF

    Forekomsten i Joma Gruver er anslått til om lag 5,9 millioner tonn kobber- og sinkmalm. Bluelake Mineral forventer at fremtidig gruvedrift vil gi 100-150 arbeidsplasser. Til sammenlikning er innbyggertallet i Røyrvik drøyt 400. Selskapet planlegger for kombinert drift fra Joma og Stekenjokk på svensk side. Målet er årlig uttak og prosessering av opptil 750 000 tonn malm.

    Utvinningsrett

    For å kunne få utvinningsrett må søkeren kunne sannsynliggjøre å ha funnet en drivverdig forekomst av statens mineraler.

    Det kan gis utvinningsrett dersom søkeren sannsynliggjør at forekomsten kan bli drivverdig innen rimelig tid.

    Utvinningsområdet skal ikke være større enn nødvendig for å dekke forekomstens sannsynlige strekning. Området skal ikke være større enn 1 km2.

    Utvinningsretten gir ikke i seg selv rett til å starte drift på en mineralsk forekomst. For å kunne starte regulær drift på en forekomst kreves en rekke tillatelser etter blant annet plan- og bygningsloven, naturmangfoldloven og forurensningsloven, samt driftskonsesjon etter mineralloven.

    Kilde: Direktoratet for mineralforvaltning

    RELATERTE SAKER

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025

    Foreløpig skuffelse fra EU-kommisjonen

    april 16, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tre uker gjenstår
    May 09, 2025

    Tre uker gjenstår

    En underkommunisert faktor for CCS
    May 07, 2025

    En underkommunisert faktor for CCS

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?
    May 06, 2025

    Hva kan geologene lære av klimaendringene?

    Oppnådde gjev status
    May 05, 2025

    Oppnådde gjev status

    Gull: Bleka gullgruve
    May 02, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.