Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Larvikitt – unik, vakker og eksklusiv
    Bergindustri

    Larvikitt – unik, vakker og eksklusiv

    Av Ingvild Carstensjuni 11, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Unik, vakker og eksklusiv. Det er noen av grunnene til at larvikitt er kåret til vår nasjonalstein. Den ble skapt for 300 millioner år siden, og den har i alle fall siden 1700-tallet bergtatt folk flest.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Unik, vakker og eksklusiv. Det er noen av grunnene til at larvikitt er kåret til vår nasjonalstein. Den ble skapt for 300 millioner år siden, og den har i alle fall siden 1700-tallet bergtatt folk flest. Fra slutten av 1800-tallet begynte også geologene for alvor å studere den. Det var på samme tid som industrialiseringen for alvor skjøt fart her til lands, og de første entreprenører så muligheter til forretningsdrift på en bergart som skiller seg fra vanlig norsk «gråstein».

    Dette er en rikt illustrert praktbok med tekster som gir innsikt i forskjellige aspekter ved nasjonalsteinen. Under kan du se noen utvalgte bilder fra boka samt lese litt om de forskjellige kapitlene.

    Boken er skrevet på en slik måte at den egner seg for både geologer og den gjengse nordmann. I kapittelet«Folkets larvikitt« gir vi noen glimt av hvor folk flest stifter bekjentskap med vår nye nasjonalbergart. Deretter, i kapittelet «Geologenes larvikitt», får du vite mer om hvor larvikitt finnes og hvilke geologiske prosesser som skapte bergarten.

    Kapittelet «Historiens larvikitt» viser hvordan bergarten ble utnyttet før den industrielle brytningen begynte, mens du i «Industriens larvikitt» lærer hvordan industrien ble til fra den spede begynnelsen for 125 år siden. Hvem bygde industrien, hvordan ble den bygd og hvilke faser har bransjen vært igjennom er noen av temaene. Du får også vite mer om hvem kundene var og er, og hvordan larvikittindustrien rundt Larvik ser ut i dag. I kapitlene om «Kunstnerens larvikitt» og «Arkitektenes larvikitt» får du innblikk i hvordan disse fagfolkene har brukt steinen og noen av de monumentene, bygningene og produktene de har skapt.

    RELATERTE SAKER

    Ny giv for Nussir

    mai 13, 2025

    Gull: Bleka gullgruve

    mai 5, 2025

    Støtter oppheving av uranforbud

    april 30, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    HG1! price by TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.