Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Leteboringer i Barentshavet
    Olje og gass

    Leteboringer i Barentshavet

    By Ingvild Carstensjanuar 25, 2018
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    2018 blir nok et år med mange letebrønner i Barentshavet. PetroArctics analyser viser 10-12 brønner som er noe ned fra rekordåret 2017 med 17 brønner.
    Boreriggen Polar Pioneer borer brønn i Johan Castberg-feltet i Barentshavet. Foto: Harald Pettersen / Statoil

    Boreriggen Polar Pioneer borer brønn i Johan Castberg-feltet i Barentshavet. Foto: Harald Pettersen / Statoil

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Statoil planlegger å bore 5 brønner, AkerBP 2 brønner, Eni Norge 1 brønn og Spirit Energy 1 brønn. Det flere selskaper som fortsatt ikke har tatt endelige beslutninger om boringer – her er de mest aktuelle Dea Norge, og ikke minst Lundin som gjorde fjorårets største funn i Norge, Filicudi, sammen med Dea og AkerBP.
    Disse selskapene vil nok vurdere ytterligere leting i dette området også i 2018. Brønnene Stangnestinden og Gjøkåsen som ligger sørøst i Barentshavet, på grensen til Russland, er blant de mest spennende brønnene sammen med Statoil`s boringer i Hoop-området, og brønnen Scarecrow, vest for Wisting
    Mulig testproduksjon for Lundin på Alta
    Lundin planlegger en mulig utbygging av feltet, Alta/Gotha med mulig oppstart av i 2026. Et viktig skritt på veien vil være en prøveproduksjon på feltet sommeren 2018. Det tas forbehold om godkjennelse i lisensen. En slik testproduksjon er viktig å gjennomføre for å forstå reservoarets dreneringsegenskaper.
    Wisting – verdens nordligste oljefelt
    OMV gjorde en vellykket avgrensningsbrønn i september 2017 og planlegger oppstart av konseptvalgfasen i løpet av 2018. Dette planlegges konseptvalg innen utgangen av 2019 og endelig investeringsbeslutning sent i 2020, eller tidlig 2021. Mulig first oil 2026 – 2027.
    Wisting-reservoaret ligger grunt, har lavt trykk og lav temperatur. OMV anslår at det finnes mellom 200 og 500 millioner fat utvinnbare volumer i Wisting-området. Feltet ligger på 73 grader nord, ca. 300 km fra fastlandet.
    Leteboringer i Norskehavet Nord
    Et av de beste områdene i verden offshore å lete etter olje og gass har vært jura formasjonene på Haltenbanken. Flere store funn på 80- og 90-tallet har blitt til meget lønnsomme feltsentre for både oljeselskaper og den norske stat. I 2018 er det fortsatt stor usikkerhet på hvor mange letebrønner som vil bli boret i Norskehavet Nord. Vi tror på et stort spenn fra 4 til 10 brønner.
    Wintershall er i gang med Balderbrå med riggen West Poenix, og planlegger ytterligere 2 til 3 brønner. En av brønnene ligger på dypt vann i Marisko-feltet helt på grensen til Nordland 6, og lengst nord i de åpnede delene av Norskehavet.
    Statoil har opsjon på 4 letebrønner med Aker Spitsbergen i området rundt Aasta-Hansteen, og har også vurdert muligheten for en ny letebrønn ved det spennende funnet, Cape Vulture. Aker BP skal bore Kvitungen Tumler som ligger om lag 4 km vest for Skarv FPSO. Boringen er planlagt med oppstart tidligst i februar 2018, med en varighet på inntil 90 dager inkludert eventuelt sidesteg og brønntest. AkerBP har også spennende oljeprospekt i samme område som man har gjort gassfunnet Ærfugl, dette vil også være letekandidater i 2018.

    Related Posts

    Oppjusterer Barentshav-funn igjen

    januar 19, 2026

    Markant støtte til Norges største næring

    januar 14, 2026

    Et (relativt) godt leteår

    januar 11, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter
    Jan 12, 2026

    Finansiering til nye havbunnsmineralprosjekter

    Industrieventyret som glapp
    Jan 08, 2026

    Industrieventyret som glapp

    The absurdity of security… or… comfortable being uncomfortable
    Jan 23, 2026

    The absurdity of security… or… comfortable being uncomfortable

    France’s first stimulated natural hydrogen project
    Jan 22, 2026

    France’s first stimulated natural hydrogen project

    Will Greenland be the next oil hotspot?
    Jan 21, 2026

    Will Greenland be the next oil hotspot?

    From cuttings to clarity: AI unlocking the Norwegian Continental Shelf
    Jan 20, 2026

    From cuttings to clarity: AI unlocking the Norwegian Continental Shelf

    Exploration in the vast marine expanse of Oceania
    Jan 19, 2026

    Exploration in the vast marine expanse of Oceania

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.