Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Leter etter kilden
    Bergindustri

    Leter etter kilden

    By Halfdan Carstensseptember 14, 2017
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Det er slett ikke sikkert det finnes en rik kilde for gullet som i sommer ble funnet i løsmasser nord for Oppdal.
    Akobo Minerals ønsker å hente inn 10–20 millioner i forkant av børsnoteringen, og vil trenge ytterligere 20- 40 millioner for å starte en fullskala produksjon av det mest lovende funnet Foto: Marius Frang

    Akobo Minerals ønsker å hente inn 10–20 millioner i forkant av børsnoteringen, og vil trenge ytterligere 20- 40 millioner for å starte en fullskala produksjon av det mest lovende funnet Foto: Marius Frang

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    -Den hypotesen vi undersøker er om gull kan oppkonsentreres under dypforvitring av berggrunnen. I så fall trenger ikke den opprinnelige kilden for «nuggetene» i Gisnadalen ha et høyt gullinnhold, sier Odleiv Olesen, forsker ved Norges geologiske undersøkelse (NGU).
    Olesen refererer til gullfunnene i sommer da det ble satt to «norgesrekorder». Aldri før har det bli funnet så store nuggets i løsmasser (19,56 og 34,90 gram).
    Erkjennelsen om at tropisk forvitring også kunne ha en regional utbredelse i den norske fjellgrunnen kom først under GEOS-prosjektet tidlig på 2000-tallet (GEO 07/2004; «Problemene skyldes dypforvitring»; GEO 01/2011; «Forvitret grunnfjell»).
    I korthet går teorien ut på at et varmt og fuktig klima i karbon og trias ga forhold som var fordelaktig for kjemisk forvitring. Resultatet var at det faste fjellet i overflaten ble omdannet til løse masser, og der det allerede var sprekker i fjellet kunne forvitringen trenge flere hundre meter ned i undergrunnen.
    – Store deler av berggrunnen i Australia har blitt utsatt for dypforvitring, og australske geologer er eksperter på dette fenomenet. Det er de som har skrevet vitenskapelige artikler der det refereres til nuggets som er funnet i forvitrede masser (regolitt), forteller Olesen. Det vises også til gullklumper som inneholder rester av regolitt.
    De australske gullklumpene har alle en krystallinsk struktur som viser at de ble dannet ved høye temperaturer. Det er derfor ingen tvil om de må være dannet langt nede i undergrunnen. At de nå ligger nær overflaten må derfor være et resultat av forvitring og oppkonsentrering over lang tid, blir det hevdet.
    – Kort fortalt går teorien ut på at dypforvitring har endret bergartenes sammensetning. Mens hovedelementer som kalium, natrium og kalsium har blitt fjernet, har det skjedd en oppkonsentrering av gull, basemetaller (kobber, bly, sink og nikkel) og sjeldne jordarter
    Dette er dårlig nytt for gull-leterne nord for Oppdal. I fall teorien medfører riktighet, finnes det ingen kilde i berggrunnen med gull i kommersielle mengder.
    – I så fall er de i godt selskap. Heller ikke i Klondyke i Alaska eller Ivalojoki-Lemmenjoki i det nordligste Finland har de funnet noen rik kilde for de store mengder gull i bekker og elver, sier Odleiv Olesen.

    Related Posts

    Nussir og Sulitjelma får ny eier

    november 6, 2026

    Et konkret skritt mot produksjon

    november 4, 2026

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?

    november 2, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Searching seismic at scale
    Nov 06, 2026

    Searching seismic at scale

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft
    Nov 03, 2026

    Fra geologifamilie til arktisk forskningskraft

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?
    Nov 02, 2026

    Mineralprosjekter må gå raskere. Men hvordan?

    Turning remarks to records
    Oct 28, 2026

    Turning remarks to records

    DNV-midler til tre mineralprosjekter
    Oct 27, 2026

    DNV-midler til tre mineralprosjekter

    When fast gas becomes slow gas
    Nov 06, 2026

    When fast gas becomes slow gas

    How Fervo is digging a deep financial hole
    Nov 05, 2026

    How Fervo is digging a deep financial hole

    When precision becomes a trap
    Nov 04, 2026

    When precision becomes a trap

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines
    Nov 03, 2026

    Using new data to unlock prospectivity in the Philippines

    The rise of the onshore
    Nov 02, 2026

    The rise of the onshore

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.