Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Nåleputene over strandflaten
    Geoturisme

    Nåleputene over strandflaten

    By Halfdan Carstensmai 23, 2019
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Roan vindpark er nå Europas største landbaserte vindkraftanlegg. Fra hurtigruten får vi et godt inntrykk av hvordan havgående turister vil oppleve den

    De metamorfe bergartene langs kysten av Trøndelag er næringsfattige, og det tøffe klimaet bidrar til at tregrensen går kun noen få hundre over havnivået. Det er bare helt nede ved sjøen av menneskene har funnet et livsgrunnlag tuftet på jordbruk og fiske. Vindmøllene langs horisonten representerer den nye tid og hører med i Roan vindpark som eies av Fosen Vind. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Urgamle, grå og næringsfattige bergartar dominerer synsbildet. Høyt hevet over strandflaten som har gitt et bærekraftig grunnlag for bosetning langs kysten gjennom 10 000 år. På strandflaten fant folk fruktbar jord, fiskebanker, gode havner og boplasser. I fjellene er det derimot værhardt og ugjestmildt.

    Hurtigruten kjører uten en eneste stopp mellom Trondheim og Rørvik. Det er fordi strandflaten langs denne strekningen i all hovedsak ligger under vann. Små samfunn ser vi bare i enkelte, idylliske viker som i dag tiltrekker seg hobbyfiskere fra nær og fjern.

    I fjellene ovenfor Roan i Trøndelag står vindmøllene i en lang rekke og krydrer horisonten med sitt budskap om ren og fornybar energi. Nok en gang blir kystens naturgrunnlag tatt i bruk, og ute i havet – rett i vest – ligger Draugen og andre olje- og gassfelt som gjør sitt til at Norge kan kalle seg en energinasjon.

    Kritikken mot vindmøller omhandler langt på vei den visuelle forurensningen som de skaper. Men fra sjøsiden ser det nødvendigvis ikke så ille ut som mange forfekter. Fra leden utenfor Roan ser vi for eksempel kun et mindretall av de 71 vindmøllene i parken. Vi ser heller ikke kraftlinjene gjennom og ut av området, og slett ikke de 70 km med småveier som går på kryss og tvers og som er helt nødvendige for å bygge og drifte møllene. Fra en hurtigruteturists ståsted bør derfor ikke vindmøllene bekymre.

    Fosen Vind er Europas største landbaserte vindkraftprosjekt. Med 277 turbiner blir kapasiteten én gigawatt (1 Gw) som kan produsere strøm nok til 180 000 norske husstander. Langt fra alle disse turbinene er altså synlige fra sjøen, og etter NVEs forslag til Nasjonal ramme for vindkraft vet vi nå også at vindkraft neppe vil komme til å dominere langs den lange strekningen som Hurtigruten kaller «verdens vakreste sjøreise».

    Les også: Norges største vindpark åpnes i dag

    Related Posts

    Grønnvasking som nytter

    oktober 30, 2025

    Kulturhistorie ytterst i havgapet

    juli 23, 2025

    Hva skjer med Grønlands innlandsis under oppvarming?

    juni 6, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Tilfører ny forståelse til sokkelen og fastlandsgeologien
    Oct 27, 2025

    Tilfører ny forståelse til sokkelen og fastlandsgeologien

    Norsk jord granskes for cesium‑137 
    Oct 22, 2025

    Norsk jord granskes for cesium‑137 

    Slik så Norge ut i ordovicium
    Oct 20, 2025

    Slik så Norge ut i ordovicium

    The value of seismic attributes and the value of having your own business
    Oct 30, 2025

    The value of seismic attributes and the value of having your own business

    The human touch in reservoir modelling
    Oct 29, 2025

    The human touch in reservoir modelling

    Harnessing AI-driven analytics for subsurface insights in East Coast Peninsular Malaysia
    Oct 28, 2025

    Harnessing AI-driven analytics for subsurface insights in East Coast Peninsular Malaysia

    Subsurface noise, Issue 4, 2025
    Oct 27, 2025

    Subsurface noise, Issue 4, 2025

    Decoding slip with tension gashes
    Oct 27, 2025

    Decoding slip with tension gashes

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.