Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Tar konsekvensen av klimaendringene
    Miljø

    Tar konsekvensen av klimaendringene

    By Halfdan Carstensjanuar 20, 2015
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Om 20 år kan oljeprisen være så høy at den forsvarer utbygging av nye funn langt nord i Barensthavet.
    I alt 54 blokker i Barentshavet ble utlyst i den 23. konsesjonsrunden. Kun 3 blokker ble utlyst i Norskehavet.
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Det er nesten som Ola Borten Moe skulle vært olje- og energiminister. I stedet er det Tord Lien som fortsetter i det samme sporet som sin forgjenger tråkket opp, da han var sjef i departementet.

    Lien har tatt konsekvensen av at det har blitt varmere i nord, og at iskanten (iskanten er definert som grensen for områder der det er mer enn 30 prosent sannsynlighet for sjøis i april måned) som følge av dette har flyttet seg nordover. Annet er jo ikke å forvente, men likevel flommer det over av protester mot utlysningen av blokker langt mot nord i Barentshavet. Men miljøvernbevegelsen vil jo at vi skal ta konsekvensen av at klimaet endrer seg. Da blir det helt galt å protestere når regjeringen gjør nettopp det.

    Lien har derfor ikke hørt på et knippe av høyprofilerte samfunnstopper som sterkt har frarådet å fortsette oljeletingen i Barentshavet. I hht. Dagens Næringsliv (20. januar) mener Jens Ulltveit-Moe at «det vil være en vanvittig feilinvestering av Norge å lyse ut blokkene i 23. runde». Han sikter til dagens lave oljepris og de høye lete-, og utbyggings- og driftskostnadene i nord.

    Vi kan vel like gjerne si at det vil være en vanvittig kortslutning å ikke utforske potensialet for olje- og gassforekomster i Barentshavet når vi snakker om verdens absolutt viktigste energibærere (i tillegg til kull). Moe sier at det vil ta 20 år å sette eventuelle funn i produksjon. Det vil kunne vise seg å være perfekt timing. I løpet av 20 år kan skiferolje vøre på retur, og de færreste tror vel (med hånden på hjertet) at fornybare energikilder vil dominere allerede på 2030-tallet. Få vil imidlertid bli overrasket om oljeprisen innen den tid har blitt så høy at den forsvarer utbygging i arktiske strøk.

    Olje- og energiministeren har i stedet vist styrke og handlekraft ved å utlyse 54 blokker (eller deler av dem). De fleste – 34 – ligger i Barentshavet sørøst. Bare 20 ligger i den delen av Barentshavet som det allerede foregår utforskning, og hvor det hittil har blitt boret 117 letebrønner.

    Lien sier vi har nådd en milepæl ved at departementet for første gang på 20 år har utlyst blokker i et helt nytt område. På sin pressekonferanse den 15. januar uttalte Bente Nyland, direktør i Oljedirektoratet, at det er stor interesse blant oljeselskapene for dette området.

    De interesserte oljeselskapene har nå drøyt elleve måneder på seg før de må levere inn sine søknader den 2. desember.

    Related Posts

    Arkeologisk gjennombrudd med ny teknologi

    februar 13, 2026

    De fulgte reinsdyrflokkene

    februar 6, 2026

    Isfri kyst uten mennesker

    februar 2, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    En forekomst for århundrer 
    Feb 13, 2026

    En forekomst for århundrer 

    Livet som våknet i et krater 
    Feb 10, 2026

    Livet som våknet i et krater 

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    KOC continues its exploration success in what could be described as a syncline
    Feb 13, 2026

    KOC continues its exploration success in what could be described as a syncline

    First commercial recovery permit for seabed mining on the horizon
    Feb 12, 2026

    First commercial recovery permit for seabed mining on the horizon

    Renaissance ramps up exploration activity in Nigeria
    Feb 11, 2026

    Renaissance ramps up exploration activity in Nigeria

    An unconventional unconventional gas project
    Feb 10, 2026

    An unconventional unconventional gas project

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response
    Feb 09, 2026

    Looking for a low-risk infill well? You might want to consider areas of weak 4D response

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.