Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Mineraler på veien mot det grønne skiftet 
    Bergindustri

    Mineraler på veien mot det grønne skiftet 

    By Njål Hagenaugust 26, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    I et innlegg på Frifagbevegelse.no skriver Anita Johansen, forbundsleder i Norsk Arbeidsmandsforbund, om at mineralnæringen er en forutsetning for enhver industriell verdikjede, ikke minst i utviklingen av ny og miljøvennlig teknologi. 
    Anita Johansen, Norsk Arbeidsmandsforbund. Foto: Merete Holtan Garté

    Anita Johansen, forbundsleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Foto: Merete Holtan Garté

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Her er hele innlegget til Anita Johansen på Frifagbevegelse.no: 

    “Mineralnæringen tilbyr langsiktige, miljøvennlige industriarbeidsplasser med solid distriktsforankring. Det er store muligheter for landet som helhet og for sysselsetting og vekst i distriktene gjennom å satse på en av våre viktigste fremtidsnæringer. Tilførsel av mineraler er derfor en forutsetning for all industri, bla. som en avgjørende komponent for utvikling av ny og miljøvennlig teknologi. 

    Arbeidsmandsforbundet er opptatt av å nå målene FN har fastsatt rundt det grønne skiftet innen 2030. I tillegg har EU utarbeidet en egen handlingsplan for kritiske råvarer, hvor egenforsyning av mineraler er et sentralt tema. Mange av de mineraler og metaller som vi er avhengige av for å gjennomføre det grønne skiftet, kommer i dag fra andre verdensdeler. Disse inngår i svært mange teknologiske komponenter som vi er avhengige av i det grønne skifte. Dermed sitter vår verdensdel i en svært risikofylt råvareposisjon, og satsing på egen utvinning vil derfor bli svært viktig i årene som kommer. Det er derfor viktig at Norge utnytter sitt fortrinn og er aktive i de politiske prosessene på den internasjonale arena i disse spørsmålene. 

    Ett eksempel er kobber som har mange anvendelser, og det er viktig å være klar over at over 75 prosent av det kobber som utvinnes, benyttes for transport av strøm. Alt som skal elektrifiseres trenger derfor kobber, som er et helt uunnværlig metall i å nå målene om det grønne skiftet. Det er derfor et stort behov for å finne og utvikle nye kobberforekomster for å sikre velstandsutviklingen og overgangen til et grønnere samfunn. Norge har lange tradisjoner og vært en svært viktig kobberprodusent historisk sett. 

    En elektrisk bil trenger tre ganger så mye kobber som en tilsvarende konvensjonell bil – tilsvarer 80 kg. Selv om vi er flinke på å resirkulere kobber, øker behovet etter dette stoffet i takt med befolkningsvekst og velstandsutvikling. Resirkulering vil ikke på noen måte dekke de fremtidige behov for kobber, derfor er utvinning helt nødvendig. Blant annet fordi når et mineral som f.eks. kobber er tatt i vil det være bundet i mange år før man eventuelt kan resirkulere det. 

    Nussir i Repparfjorden i Finnmark har en betydelig kobberressurs, som etter mange års behandlingstid, har fått sine tillatelser på plass. Driften vil baseres på det fremste av miljøteknologi innen mineralutvinning. Selskapet selv peker på at driften vil gi 150–200 arbeidsplasser i Kvalsundregionen. Og en årlig omsetning er anslått til om lag 700 millioner kroner. Dette vil innebære viktige arbeidsplasser, økte inntekter og kompetanse til en hardt presset region. Jeg stiller meg derfor helt uforstående til den motstanden dette prosjektet har fått fra ulike aktører. Å motsette seg slike unike muligheter er etter min mening en undergraving av både målene om det grønne skiftet og en aktiv industripolitikk for framtiden. 

    Økt satsing på norsk mineralnæring er på denne bakgrunn grunnleggende nødvendig for gjennomføring av det grønne skiftet. Det er også en næring hvor vi så absolutt har naturgitte fortrinn og som vil bidra både til økt sysselsetting, inntekter og kompetanse i distriktene”. 

    Dette er et meningsinnlegg. Det er gjengitt med tillatelse fra skribenten, og det er dennes mening som kommer til uttrykk. 

    Delta på konferansen NCS Exploration – Deep Sea Minerals 2021 20. – 21. oktober i Bergen.

    På konferansen vil vi rette søkelyset mot de viktigste utfordringene og mulighetene som ligger foran oss, og sammen søke løsninger og innovasjon gjennom kunnskapsdeling og diskusjoner.

    Nå har billettsalget startet. Frem til 31. august tilbyr vi rabatterte priser (early bird). Det finnes også egne billetter for digital tilgang til konferansen.

    BILLETTER OG REGISTRERING

    Related Posts

    Europas største har blitt større

    mars 3, 2026

    Varsler boreoffensiv i Sulitjelma

    februar 24, 2026

    Øyner muligheter for restprodukt

    februar 18, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A historic milestone
    Mar 12, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 
    Feb 26, 2026

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?
    Mar 16, 2026

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude
    Mar 12, 2026

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential
    Mar 12, 2026

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges
    Mar 11, 2026

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.