Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Mot slutten for Gruve 7
    Bergindustri

    Mot slutten for Gruve 7

    By Halfdan Carstensjanuar 11, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen har besluttet at kullkraftverket i Longyearbyen skal fases ut. Det har konsekvenser for Gruve 7 innerst i Adventdalen.
    Kraftverket i Longyearbyen er Norges eneste som drives på kull. Kullet kommer fra Gruve 7 langt inne i Adventdalen. Foto: Halfdan Carstens

    Gruve 7 er leverandør til kullkraftverket i Longyearbyen. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Kullkraftverket i Longyearbyen skal erstattes av en sikrere og mer miljøvennlig energiløsning. Dette innebærer en utfasing av kull som energiform [på Svalbard], skriver Store Norske.

    Næringsminister Iselin Nybø bekrefter at det vil være naturlig å vurdere hvilke konsekvenser nedleggelsen vil ha for fremtidig drift i Gruve 7.

    – Dagens beslutning peker mot en sannsynlig avslutning av Gruve 7. Gruven har i dag 39 ansatte, og bortfallet av disse arbeidsplassene kommer i tillegg til de som forsvinner i Svea og Lunckefjell om noen få år. Dette påvirker ikke bare våre ansatte, men vil ha ringvirkninger for hele Svalbard, sier Jan Morten Ertsaas, administrerende direktør i Store Norske.

    Det er to viktige grunner til å vurdere alternative energiløsninger på Svalbard. For det første benytter dagens energisystem i Longyearbyen lokalt kull, der tilgjengeligheten framover er usikker. For det andre gjør Norges klimapolitiske forpliktelser det ønskelig å vurdere overgang til fornybar energi (regjeringen.no).

    – Dette er en spesiell dag. Vi har vært forberedt på beskjeden om overgangen til ny energiløsning, og er kjent med hvilke konsekvenser det vil ha for Gruve 7. Likevel kjennes det vemodig. Nå er vi opptatt av å jobbe videre med de planene vi har for å sikre gode beslutningsprosesser og legge forholdene til rette for en avslutning av Gruve 7 som også ivaretar våre ansatte, sier Per Nilssen, sjef for Gruve 7.

    Kullkraftverket i Longyearbyen ble bygget i 1982 og er designet for å kunne driftes fram til 2038. Forbruket av kull har ligget på under 30 000 tonn per år med CO2-utslipp i underkant av 80 000 tonn.

    Gruve 7 ligger i Adventdalen ca. 1,5 mil sørøst for Longyearbyen. Gruven har vært i drift i over 50 år, og er den siste norske kullgruven som fortsatt er i drift. Kullet brukes til energi i Longyearbyen og industriell produksjon. Hovedformålet med driften av Gruve 7 er å sørge for kullforsyningen til Longyear Energiverk, som er det eneste norskeide kullkraftverket. Hvert år brukes ca. 30 000 tonn kull til å produsere strøm og varme til boliger, næringsbygg og virksomheter i Longyearbyen. Kullet fraktes fra gruven til kraftstasjonen emed lastebiler. Gruve 7 leverer også ca. 80 000 tonn kull til metallurgisk- og kjemisk industri i Europa. Kullet fra Gruve 7 har høy kvalitet og er etterspurt i markedet for produksjon av stål, papir og sement. Det brukes blant annet som ingrediens i støpeformer til metallindustrien. Kilde: snsk.no

     

     

    Related Posts

    Gull: Kongsberg

    november 3, 2025

    Nussir: Full fart mot ny drift

    oktober 29, 2025

    Stor oppslutning om svensk bergindustri

    oktober 22, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting
    Nov 03, 2025

    Tid for nytenkning i norsk oljeleting

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland
    Oct 30, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Anders Waldeland

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring
    Oct 28, 2025

    Karlsen & Hanken mangler fysisk forklaring

    Tilfører ny forståelse til sokkelen og fastlandsgeologien
    Oct 27, 2025

    Tilfører ny forståelse til sokkelen og fastlandsgeologien

    Norsk jord granskes for cesium‑137 
    Oct 22, 2025

    Norsk jord granskes for cesium‑137 

    Finding big fields by detecting the smallest element
    Nov 03, 2025

    Finding big fields by detecting the smallest element

    Pasties, piskies, pegmatites… and Pliny
    Oct 31, 2025

    Pasties, piskies, pegmatites… and Pliny

    The value of seismic attributes and the value of having your own business
    Oct 30, 2025

    The value of seismic attributes and the value of having your own business

    The human touch in reservoir modelling
    Oct 29, 2025

    The human touch in reservoir modelling

    Harnessing AI-driven analytics for subsurface insights in East Coast Peninsular Malaysia
    Oct 28, 2025

    Harnessing AI-driven analytics for subsurface insights in East Coast Peninsular Malaysia

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.