Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Mot slutten for Gruve 7
    Bergindustri

    Mot slutten for Gruve 7

    By Halfdan Carstensjanuar 11, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Regjeringen har besluttet at kullkraftverket i Longyearbyen skal fases ut. Det har konsekvenser for Gruve 7 innerst i Adventdalen.
    Kraftverket i Longyearbyen er Norges eneste som drives på kull. Kullet kommer fra Gruve 7 langt inne i Adventdalen. Foto: Halfdan Carstens

    Gruve 7 er leverandør til kullkraftverket i Longyearbyen. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Kullkraftverket i Longyearbyen skal erstattes av en sikrere og mer miljøvennlig energiløsning. Dette innebærer en utfasing av kull som energiform [på Svalbard], skriver Store Norske.

    Næringsminister Iselin Nybø bekrefter at det vil være naturlig å vurdere hvilke konsekvenser nedleggelsen vil ha for fremtidig drift i Gruve 7.

    – Dagens beslutning peker mot en sannsynlig avslutning av Gruve 7. Gruven har i dag 39 ansatte, og bortfallet av disse arbeidsplassene kommer i tillegg til de som forsvinner i Svea og Lunckefjell om noen få år. Dette påvirker ikke bare våre ansatte, men vil ha ringvirkninger for hele Svalbard, sier Jan Morten Ertsaas, administrerende direktør i Store Norske.

    Det er to viktige grunner til å vurdere alternative energiløsninger på Svalbard. For det første benytter dagens energisystem i Longyearbyen lokalt kull, der tilgjengeligheten framover er usikker. For det andre gjør Norges klimapolitiske forpliktelser det ønskelig å vurdere overgang til fornybar energi (regjeringen.no).

    – Dette er en spesiell dag. Vi har vært forberedt på beskjeden om overgangen til ny energiløsning, og er kjent med hvilke konsekvenser det vil ha for Gruve 7. Likevel kjennes det vemodig. Nå er vi opptatt av å jobbe videre med de planene vi har for å sikre gode beslutningsprosesser og legge forholdene til rette for en avslutning av Gruve 7 som også ivaretar våre ansatte, sier Per Nilssen, sjef for Gruve 7.

    Kullkraftverket i Longyearbyen ble bygget i 1982 og er designet for å kunne driftes fram til 2038. Forbruket av kull har ligget på under 30 000 tonn per år med CO2-utslipp i underkant av 80 000 tonn.

    Gruve 7 ligger i Adventdalen ca. 1,5 mil sørøst for Longyearbyen. Gruven har vært i drift i over 50 år, og er den siste norske kullgruven som fortsatt er i drift. Kullet brukes til energi i Longyearbyen og industriell produksjon. Hovedformålet med driften av Gruve 7 er å sørge for kullforsyningen til Longyear Energiverk, som er det eneste norskeide kullkraftverket. Hvert år brukes ca. 30 000 tonn kull til å produsere strøm og varme til boliger, næringsbygg og virksomheter i Longyearbyen. Kullet fraktes fra gruven til kraftstasjonen emed lastebiler. Gruve 7 leverer også ca. 80 000 tonn kull til metallurgisk- og kjemisk industri i Europa. Kullet fra Gruve 7 har høy kvalitet og er etterspurt i markedet for produksjon av stål, papir og sement. Det brukes blant annet som ingrediens i støpeformer til metallindustrien. Kilde: snsk.no

     

     

    Related Posts

    Girer opp kvartsprosjekt

    mai 6, 2026

    Energiselskap på mineraljakt

    april 29, 2026

    Kan fremskynde gruveutvikling

    april 23, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Fant rester av jordens opprinnelse  
    May 14, 2026

    Fant rester av jordens opprinnelse  

    Mounds, layers and sands of ore
    May 12, 2026

    Mounds, layers and sands of ore

    Slik så Norge ut i karbon
    May 07, 2026

    Slik så Norge ut i karbon

    Ny vurdering av det ukjente
    May 05, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Subsurface noise #7
    May 15, 2026

    Subsurface noise #7

    A round-up of key development projects across Europe – a subsurface summary
    May 14, 2026

    A round-up of key development projects across Europe – a subsurface summary

    Eavor stepping away from operator role in Geretsried
    May 13, 2026

    Eavor stepping away from operator role in Geretsried

    Your fault stability analysis might be lying to you
    May 12, 2026

    Your fault stability analysis might be lying to you

    Tectonics or soft-sediment deformation?
    May 11, 2026

    Tectonics or soft-sediment deformation?

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.