Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Nedbygging av matjorda koster liv
    Ytring

    Nedbygging av matjorda koster liv

    By Halfdan Carstensdesember 30, 2021
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Lysten til å bygge på god matjord har gitt fatale konsekvenser. Det er på tide å tenke annerledes.

    Det er den absolutt beste matjorda som blir brukt til boligbygging og infrastruktur. Foto: Halfdan Carstens

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Elleve menneskeliv gikk tapt i kvikkleireskredet på Romerike. Men det kunne gått mye verre. Hadde raset vært litt større, ville både aldershjem og barnehage blitt dratt ned i sumpen. Samt enda flere hus. Hvor mange barn og voksne som kunne omkommet, tør jeg ikke engang tenke på.

    I ettertid kan vi slå fast at den grunnleggende årsaken til raset er interessen for å bygge i flate jordbrukslandskaper som ligger nært opp til infrastruktur og arbeidsplasser.

    I Ask i Gjerdrum kommune er dette påfallende. Hadde kommunen sagt nei til utbygging i «Romeriksfjorden» (der undergrunnen består av kvikkleire), og i stedet lagt til rette for utbygging på Romeriksåsen (der undergrunnen består av fast fjell), hadde katastrofen vært unngått. Dette er ingen utopi. Kartet over bebyggelsen viser at det allerede er flere boligfelt i Romeriksåsen.

    Et helt annet poeng – som har fått alt for liten oppmerksomhet – er den kontinuerlige nedbyggingen av jordbruksarealer vi opplever her i landet. Vi snakker om en begrenset og ikke-fornybar ressurs.

    Les også: Hard kritikk av det geotekniske miljøet

    Jordvernet har dessverre alt for liten status, og resultatet er at vi mister mer og mer areal som er egnet for jordbruk. Matjorden blir ganske enkelt erstattet med boliger og veier for å møte arealbehovet som presskommunene rundt Oslo opplever.

    Med Statistisk sentralbyrå (SSB) som kilde vet vi at bare 3,7 prosent (12 000 km2) av Norges fastlandsareal er jordbruksareal. Hvert år forsvinner imidlertid 8000 dekar (8 km2), og ifølge SSB er det hovedsakelig den beste matjorda som forsvinner. Nedbyggingen skjer overveiende i tettbygde strøk eller tett opptil disse. Da bør det ikke overraske at den største trusselen mot jordbruksarealer er boligbygging. Det er i denne sammenheng et tankekors at 80 prosent av nedbyggingen skjer med eneboliger som formål.

    Etter Gjerdrum-skredet er vi også blitt oppmerksomme på at nedbyggingen av matjorda er en trussel mot sikkerheten til de som bosetter seg der.

    Les også: Kontroversielt om kvikkleire

    Iht. FN er det nødvendig å øke den globale matproduksjonen med 70 prosent innen 2050. Sagt på en annen måte: Norge har et ansvar, og den beste matjorda vår ligger på leire avsatt etter siste istid.

    Både på Østlandet og i Trøndelag ser vi svært godt hvordan de beste jordbruksarealene ligger under marin grense, og at de er tydelig avgrenset mot fast fjell der skogen vokser. I den kommende diskusjonen om det er riktig å bygge på kvikkleire, bør vern av matjord trekkes inn som et argument mot videre nedbygging av det begrensede matfatet.

    HALFDAN CARSTENS

    Les også: Skarpe fronter i kvikkleiredebatten

     

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Hva bygger vi med hvis stein blir mangelvare?

    oktober 10, 2025

    Not just any water, Watson

    mai 23, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    A greenprint for deep sea copper exploration
    Feb 04, 2026

    A greenprint for deep sea copper exploration

    How structural setting and hydrocarbon phase are closely related
    Feb 03, 2026

    How structural setting and hydrocarbon phase are closely related

    US Permian Basin – the largest injection experiment
    Feb 02, 2026

    US Permian Basin – the largest injection experiment

    Layer cake geology and a lack of grid access
    Jan 30, 2026

    Layer cake geology and a lack of grid access

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.