Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Nordover – ingen vei tilbake
    Olje og gass

    Nordover – ingen vei tilbake

    Av Halfdan Carstensapril 23, 2016
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    De er lei av å vente. Nå haster det med en konsekvensutredning for sokkelen utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja. Og argumentene er gode.
    Miljøtanken gir tøffere tider for seismikkbransjen. Gruppeinnsamling kan i framtiden komme til å erstatte multiklient seismikk flere steder på norsk sokkel. Her ser vi PGS’ siste tilskudd, Ramform Tethys, som – i hht. PGS «sets the standard for seismic operations for the next 25 years». Foto: PGS

    Miljøtanken gir tøffere tider for seismikkbransjen. Gruppeinnsamling kan i framtiden komme til å erstatte multiklient seismikk flere steder på norsk sokkel. Her ser vi PGS’ siste tilskudd, Ramform Tethys, som – i hht. PGS «sets the standard for seismic operations for the next 25 years». Foto: PGS

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Viktige aktører i norsk industri er lei av å vente. De hevder at tilgangen på nytt leteareal er en forutsetning for videreutvikling av petroleumsvirksomheten på norsk sokkel. Det er nytt leteareal som avgjør fremtiden, for Nord-Norge så vel som for Norge.
    «Leverandørindustrien til olje- og gassnæringen er Norges nest største næring målt i omsetning. I 2014 var rundt 140 000 personer direkte ansatt i leverandørindustrien, og i 2013 omsatte den for 524 milliarder kroner, hvorav om lag 60 prosent til det norske markedet.»
    «Skal en opprettholde en fortsatt konkurransedyktigleverandørindustri i hele Norge, som fortsatt ligger lang fremme med å utvikle teknologi og nye løsninger, er det en forutsetning at norsk olje- og gassnæring får nye attraktive leteområder i tiden fremover. På den måten kan en sikre både norsk sysselsetting, kompetansemiljøer og norske skatteinntekter, selv når olje- og gassproduksjonen på norsk sokkel reduseres frem mot 2050.»
    Så enkelt kan det sies (KonKraft 2016; «Nordover – norsk sokkel i endring»), og organisasjonene bak KonKraft slår nå et slag for en konsekvensutredning av områdene utenfor Lofoten og Vesterålen og Senja så raskt som mulig. Perspektivet her er blant annet at det tar i gjennomsnitt ti år fra et felt blir funnet til det blir satt i produksjon (ledetid), og enda lengre tid fra en konsekvensutredning gjennomføres til leteaktiviteten kommer i gang.

    Årets begivenhet i letemiljøet: Recent Discoveries 2015, 11.-12. mai.

    Forslaget et godt nytt for oljeselskapene, men for den viktige seismikkindustrien er det en alvorlig bismak. KonKraft foreslår gruppeinnsamling av nye data etter modell av innsamlingen i Barentshavet sørøst og vil ha et «Nordland gruppeinnsamlingsprosjekt» for 3D-seismikk. Hensikten er å redusere det «miljømessige fotavtrykket».
    Interessen for nordområdene skyldes selvsagt at Oljedirektoratet tror at nesten halvparten av de uoppdagede ressursene blir å finne i Barentshavet (Petroleumsressursene på norsk kontinentalsokkel 2016 – Leting). Oljedirektoratet sier samtidig at leteaktiviteten må forbli høy hvis Norge skal klare å opprettholde et stabilt produksjonsnivå fra ca. 2025, ti år fra nå («Veien mot nord»).

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Styrker Barentshavet som petroleumsprovins

    mars 31, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Svalbard vokste i 2024
    Jun 18, 2025

    Svalbard vokste i 2024

    Livsfarlige innsjøer
    Jun 17, 2025

    Livsfarlige innsjøer

    Energiløsningen ligger under føttene våre
    Jun 13, 2025

    Energiløsningen ligger under føttene våre

    Da Drammen eksploderte
    Jun 11, 2025

    Da Drammen eksploderte

    Geoskravl 20: Sjeldne jordarter, patruljer og kryolitt
    Jun 11, 2025

    Geoskravl 20: Sjeldne jordarter, patruljer og kryolitt

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.