Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Norsk gass skal redusere europeiske utslipp
    Miljø

    Norsk gass skal redusere europeiske utslipp

    By Ronny Setsåjanuar 30, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Gjennom leting og oppkjøp har PGNiG økt produksjonen av gass på norsk sokkel. Gassen sendes i rørledning til Polen og bidrar til å fortrenge forurensende kullkraft.

    Polske PGNiG sender gass fra norsk sokkel via Baltic Pipe til Polen. Kilde: Baltic Pipe Project

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vår virksomhet dreier seg stadig mer om gass, sa Chris Dart, Exploration Director i polske PGNiGs norske datterselskap under konferansen NCS Exploration Strategy i Stavanger i november.

    Med høyere gasspriser og økt etterspørsel etter norsk gass fra Europa, har norsk gassleting og -produksjon fått mer fokus det siste året.

    geo365.no: Nå er det gass som gjelder

    For PGNiG er dette imidlertid «business as usual», da det norske datterselskapet lenge har hatt et mandat om å fokusere sin virksomhet rundt gass.

    Bakgrunnen for mandatet er at gassen sendes fra norsk sokkel via Danmark til Polen gjennom Baltic Pipe. Gassen skal bidra til å redusere Polens avhengighet av kull. I 2022 ble 72 prosent av kraftproduksjonen i Polen dekket av kull, og 2030-målet er en reduksjon ned til maksimalt 56 prosent. Økt import av gass er et av de viktigste virkemidlene for å realisere Polens grønne skifte.

    Dart fortalte at selskapet de seneste årene har hatt et mål om å fylle 25 prosent av kapasiteten i rørledningen, tilsvarende 2,5 bcm (milliarder kubikkmeter) gass per år. Dette målet har PGNiG nådd og overskredet.

    For 2024 har letesjefen tro på at selskapet kan klare 4 bcm etter oppkjøpet av KUFPECs norske eierandeler, der 80 prosent av ressursene var gass.

    Chris Dart, Exploration Director i PGNiG Upstream Norway holdt foredrag under NCS Exploration Strategy. Foto: Simon Øverås / GeoPublishing

    Foruten flere vellykkede oppkjøp, har PGNiG også vært aktiv på letefronten. I perioden 2018 – 2023 deltok selskapet i 13 brønner, hvorav 8 resulterte i funn. Fjorårets største funn som PGNiG deltok i, var Øst Frigg Beta/Epsilon, som riktignok var et oljefunn.

    Dart kunne fortelle at selskapet er involvert i åtte kommende brønner, for det meste ILX-brønner (nærfeltsleting). De har imidlertid også en wildcat brønn på agendaen for kommende sommer – PL 1055 Tomcat i Norskehavet.

    Prospektet ligger sør for Ormen Lange og selskapet har tro på å finne betydelige volumer gass. Et eventuelt funn kan bidra til å øke selskapets gassproduksjon ytterligere, som igjen vil bidra direkte til å redusere Polens utslipp av CO2.

    PGNiG utgjør en del av Orlen-gruppen, og Orlen har også utarbeidet en strategi om lagring av CO2. De har et mål om å lagre 3 millioner tonn CO2 årlig innen 2030. Ifølge Dart kan noe av lagringen finne sted på norsk sokkel, og i september i år signerte Orlen en avtale med Horisont Energi om å delta i CCS- og ammoniakkprosjektet Polaris i Barentshavet. Energidepartementet godkjente PGNiG som operatør og partner i prosjektet tidlig i januar.

    Dart uttalte at Polaris-deltakelsen vil hjelpe selskapet å tilegne seg erfaring på CCS. Lisensen i Barentshavet er den første Orlen tar del i.

    Related Posts

    Isfri kyst uten mennesker

    januar 30, 2026

    Rørledning krever flere gassfunn

    januar 29, 2026

    Kalksteinshuler ble redningen

    januar 23, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Layer cake geology and a lack of grid access
    Jan 30, 2026

    Layer cake geology and a lack of grid access

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    One block, one basin
    Jan 29, 2026

    One block, one basin

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.