Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Norsk gass skal redusere europeiske utslipp
    Miljø

    Norsk gass skal redusere europeiske utslipp

    Av Ronny Setsåjanuar 30, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Gjennom leting og oppkjøp har PGNiG økt produksjonen av gass på norsk sokkel. Gassen sendes i rørledning til Polen og bidrar til å fortrenge forurensende kullkraft.

    Polske PGNiG sender gass fra norsk sokkel via Baltic Pipe til Polen. Kilde: Baltic Pipe Project

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vår virksomhet dreier seg stadig mer om gass, sa Chris Dart, Exploration Director i polske PGNiGs norske datterselskap under konferansen NCS Exploration Strategy i Stavanger i november.

    Med høyere gasspriser og økt etterspørsel etter norsk gass fra Europa, har norsk gassleting og -produksjon fått mer fokus det siste året.

    geo365.no: Nå er det gass som gjelder

    For PGNiG er dette imidlertid «business as usual», da det norske datterselskapet lenge har hatt et mandat om å fokusere sin virksomhet rundt gass.

    Bakgrunnen for mandatet er at gassen sendes fra norsk sokkel via Danmark til Polen gjennom Baltic Pipe. Gassen skal bidra til å redusere Polens avhengighet av kull. I 2022 ble 72 prosent av kraftproduksjonen i Polen dekket av kull, og 2030-målet er en reduksjon ned til maksimalt 56 prosent. Økt import av gass er et av de viktigste virkemidlene for å realisere Polens grønne skifte.

    Dart fortalte at selskapet de seneste årene har hatt et mål om å fylle 25 prosent av kapasiteten i rørledningen, tilsvarende 2,5 bcm (milliarder kubikkmeter) gass per år. Dette målet har PGNiG nådd og overskredet.

    For 2024 har letesjefen tro på at selskapet kan klare 4 bcm etter oppkjøpet av KUFPECs norske eierandeler, der 80 prosent av ressursene var gass.

    Chris Dart, Exploration Director i PGNiG Upstream Norway holdt foredrag under NCS Exploration Strategy. Foto: Simon Øverås / GeoPublishing

    Foruten flere vellykkede oppkjøp, har PGNiG også vært aktiv på letefronten. I perioden 2018 – 2023 deltok selskapet i 13 brønner, hvorav 8 resulterte i funn. Fjorårets største funn som PGNiG deltok i, var Øst Frigg Beta/Epsilon, som riktignok var et oljefunn.

    Dart kunne fortelle at selskapet er involvert i åtte kommende brønner, for det meste ILX-brønner (nærfeltsleting). De har imidlertid også en wildcat brønn på agendaen for kommende sommer – PL 1055 Tomcat i Norskehavet.

    Prospektet ligger sør for Ormen Lange og selskapet har tro på å finne betydelige volumer gass. Et eventuelt funn kan bidra til å øke selskapets gassproduksjon ytterligere, som igjen vil bidra direkte til å redusere Polens utslipp av CO2.

    PGNiG utgjør en del av Orlen-gruppen, og Orlen har også utarbeidet en strategi om lagring av CO2. De har et mål om å lagre 3 millioner tonn CO2 årlig innen 2030. Ifølge Dart kan noe av lagringen finne sted på norsk sokkel, og i september i år signerte Orlen en avtale med Horisont Energi om å delta i CCS- og ammoniakkprosjektet Polaris i Barentshavet. Energidepartementet godkjente PGNiG som operatør og partner i prosjektet tidlig i januar.

    Dart uttalte at Polaris-deltakelsen vil hjelpe selskapet å tilegne seg erfaring på CCS. Lisensen i Barentshavet er den første Orlen tar del i.

    RELATERTE SAKER

    Kan bidra til økt leteaktivitet

    mai 7, 2025

    Unlocking Norway’s tight gas potential

    april 25, 2025

    Hydrogen: Ikke gitt at grønt er best for miljøet

    april 22, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Den hemmelige historien om den gamle jorden
    May 28, 2025

    Den hemmelige historien om den gamle jorden

    Skjelv følt i Longyearbyen
    May 26, 2025

    Skjelv følt i Longyearbyen

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration
    May 23, 2025

    A blueprint for Norwegian sulfide exploration

    Advarer om vårflom
    May 21, 2025

    Advarer om vårflom

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 
    May 20, 2025

    Elektrisitet kan bekjempe kysterosjon 

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.