Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » NVE-avdeling ble nedskalert
    Anlegg og infrastruktur

    NVE-avdeling ble nedskalert

    By Ronny Setsåaugust 11, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Etter en utredning gjennomført på vegne av Olje- og energidepartementet i 2016, ble NVEs avdeling med spisskompetanse på flom- og skredsikring betydelig nedskalert. Forbundsleder håper på en reversering i kjølvannet av ekstremværet Hans.

    Brede Edvardsen, leder i Norsk Arbeidsmandsforbund, ønsker å oppskalere kapasiteten for forebygging av flom og skred. Foto: Sissel M. Rasmussen / Norsk Arbeidsmandsforbund

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi vil bli dårligere rustet. En ting er akutte situasjoner som flom og skred, men dette handler også om å planlegge og vurdere risikoen ved etableringen av nye bygg, veier og infrastruktur, sier Brede Edvardsen, leder i Norsk Arbeidsmandsforbund vedrørende konsekvensene av ytterligere nedskalering av NVE Anlegg til FriFagbevegelse.

    Ekstremværet Hans førte til store nedbørsmengder på Østlandet 7. – 9. august. Konsekvensene har hovedsakelig vært flom, jordskred og erosjon og ødeleggelse av veier, jernbanelinjer, bebyggelse og annen infrastruktur. Siste nytt på varsom.no.

    NVE Anlegg, en enhet underlagt Norges vassdrags- og energidirektorat, sitter på spisskompetanse på flomsikring, kvikkleire og ras og rykker ut ved akuttsituasjoner i hele landet.

    I 2016 ble avdelingen ifølge FriFagbevegelse betydelig nedskalert, fra 35 personer til 20 personer, etter at Olje- og energidepartementet hadde bedt NVE utrede en nedleggelse av hele enheten.

    – Om vi mister kompetansen til NVE Anlegg vil skadeomfanget av ekstremvær bli mye større enn det er i dag, fortsetter Edvardsen til nettavisen og trekker frem kompetansen avdelingen besitter på behandling av overflatevann, sikring av skråninger for rasforebygging og sikring av bekke- og elveløp.

    Lederen påpeker at det ikke bare handler om liv og helse, men også samfunnsøkonomiske konsekvenser.

    – Det er billigere å bygge på en måte som kan ta unna overflatevann enn å lage noe som ikke gjør det. Samfunnsøkonomisk har dette en stor betydning. Jeg er redd for at kompetansen til de som faktisk kan gjøre disse jobbene, blir borte.

    I desember i fjor varslet regjeringen at de vil ta en gjennomgang av og oppdatere flom- og skredpolitikken. En melding skal legges frem for Stortinget til våren.

    – Klimaendringene gjør at det er kritisk at vi har gode verktøy for å forebygge flom- og skredskader. Dette handler om at folk skal føle seg trygge, uttalte olje- og energiminister Terje Aasland.

    Det gjenstår å se hva dette vil bety for NVE og NVE Anlegg. Edvardsen håper uansett at ekstremværet vil bidra til økt anerkjennelse av behovet for mer midler til forebygging.

    – Vi trenger noen sånne påminnelser om at dette ikke er tull og tøys. Klimaendringene er høyst reelle. Jeg håper konsekvensen blir at NVE beholder og oppskalerer kapasiteten og kompetansen som finnes i NVE Anlegg. Behovet er stort, sier han til nettavisen.

    Related Posts

    For et tryggere Svalbard

    mars 23, 2026

    Et resultat av menneskelig aktivitet

    februar 13, 2026

    Høy tunnelaktivitet i 2025

    januar 2, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Hans Olav Hellesøe on august 11, 2023 13:02

      Det er litt lite hopeheng her, når vi finansierer et helt hylekor som roper verdens undergang. Da spørs det om de som undersøker muligheter til å håndtere overvann skulle vært høyere prioritert? 

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Slik så Norge ut i karbon
    May 07, 2026

    Slik så Norge ut i karbon

    Ny vurdering av det ukjente
    May 05, 2026

    Ny vurdering av det ukjente

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen
    Apr 29, 2026

    Bekreftet meteorittkrater i Nordsjøen

    Følbart skjelv rystet Østlandet
    Apr 26, 2026

    Følbart skjelv rystet Østlandet

    Vår første geofysiker
    Apr 23, 2026

    Vår første geofysiker

    United Downs – it is too early to uncork the bottle
    May 08, 2026

    United Downs – it is too early to uncork the bottle

    The frontier well that hit the jackpot in Iraq – at a critical moment in time
    May 07, 2026

    The frontier well that hit the jackpot in Iraq – at a critical moment in time

    Western Pyrenees foothills – the hotspot for natural hydrogen
    May 07, 2026

    Western Pyrenees foothills – the hotspot for natural hydrogen

    Applying Canadian oil industry technology abroad
    May 06, 2026

    Applying Canadian oil industry technology abroad

    Salt of the Earth: Imaging the Gulf’s hidden structures
    May 05, 2026

    Salt of the Earth: Imaging the Gulf’s hidden structures

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.