– Vi har tidlegare vist at vi kan utvinne både rutil og fin granat. No har vi funne ut at vi og kan ta ut eit grovare granatprodukt, sier Mona Schanche som er direktør for utforsking i Nordic Mining til NRK.
Granatproduktet kan erstatte kvarts, som i dag blant annet blir brukt i sandblåsing.
Når ein brukar kvarts til sandblåsing så vert det danna eit fint støv som ikkje er bra å puste inn. Det er ikkje tilfelle med granat, og difor ynskjer ein å bruke granprodukt i staden for kvarts, sier Schanche videre.
Dette er gode nyheter for gruveprosjektet, ettersom de nå kan bruke og selge mer av malmen.
Nå er Nordic Mining i gang med en forstudie som vil legge hovedgrunnlaget for å vurdere en eventuell oppstart av i Engebø. Studien skal etterplanen ferdigstilles til høsten.
Fra en avgjørelse fattes om eventuell gruvedrift vil det ta omtrent to år før en kan begynne med produksjon.
Les hele saken på nrk.no