Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    Geo365
    Du er her:Home » Nytt navn, samme satsning
    Olje og gass

    Nytt navn, samme satsning

    Av Ronny Setsåjuli 24, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Longboat selger sine andeler på norsk sokkel til JAPEX. Den norske virksomheten, som nå eies fullt og helt av sistnevnte, heter JAPEX Norge AS.

    Hilde Salthe, leder for JAPEX Norge, og Helge Hammer, tidligere CEO i Longboat Energy plc. Foto: Longboat Energy

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Nylig meldte Longboat Energy at de har fullført salget av joint venture-selskapet Longboat JAPEX Norge AS til JAPEX. Med det forlater Longboat norsk sokkel, mens JAPEX styrker sin tilstedeværelse.

    Salget påvirker ikke den norske virksomheten eller de ansatte. JAPEX ble grunnlagt i 1955 og er 35 prosent eid av den japanske staten.

    Det er et drøyt år siden JAPEX gikk inn i Longboat Norge med en 49,9 prosent eierandel. Investeringen ga det nye selskapet større økonomiske muskler til oppkjøp og utbyggingskostnader. Ambisjonen var å fortsette å bore 1-3 lete- og avgrensningsbrønner årlig, samt å «betydelig» øke produksjonen i løpet av 3-5 år.

    Kun måneder etter JAPEX’ inntreden i Longboat, kunne JV-selskapet meddele at de ville kjøpe eierandeler i Statfjord Øst og Sygna, to olje- og gassforekomster som er tilknyttet Statfjord, av INPEX Idemitsu Norge.

    Siden grunnleggelsen har Longboat deltatt i ni letebrønner på norsk sokkel som har resultert i seks funn.

    I årsrapporten for 2023 opplyser selskapet at det viktigste var Kveikje (30 – 60 millioner fat oljeekvivalenter, mmboe) som ble funnet i 2022. For dette funnet, som består av injektittreservoarer, ble Longboat tildelt utmerkelsen Explorer of the Year i kategorien ikke-operatør av GeoPublishing i 2023.

    JAPEX Norge har tro på at de kan påvise flere ressurser rundt Kveikje, som er strategisk plassert i det modne Fram- og nord for Troll-området. Salthe bekrefter at selskapet har sikret seg en utvidelse av utvinningslisens PL1049, der de har identifisert flere injektittmål.

    De har også sikret seg lisensen PL1212S nord for Kveikje, der Magnolia-prospektet har potensial for ytterligere funn i injektitter. Senere i år skal selskapet sammen med sine partnere bore Kjøttkake/Lotus-prospektet, som omtales som en Kveikje «look-a-like». Estimatene for Magnolia og Kjøttkake/Lotus er henholdsvis 39 – 57 mmboe og 27 – 44 mmboe.

    Longboat Energy skal nå fullt og helt fokusere på leting og produksjon i Sørøst-Asia og Malaysia.

    JAPEX Norge skal fortsette å satse rundt Kveikje. Kilde: Longboat JAPEX Norge investorpresentasjon april 2024

    RELATERTE SAKER

    Banebryteren

    august 22, 2025

    Oljefunn slo forventningene

    august 21, 2025

    Leting eller omstilling?

    august 18, 2025
    KOMMENTER DENNE SAKEN

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Skredet i Tyrkia i 2024
    Aug 21, 2025

    Skredet i Tyrkia i 2024

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger
    Aug 19, 2025

    Anerkjennelse til norsk meteorittjeger

    Nikkel i urgamle fjell
    Aug 14, 2025

    Nikkel i urgamle fjell

    Vi trenger mer mineralforskning
    Aug 13, 2025

    Vi trenger mer mineralforskning

    Oppnådde gjev status
    Aug 11, 2025

    Oppnådde gjev status

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Trykk Enter for å søke. Trykk Esc for å avbryte.