Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Observerte endringer i bekk og mye overvann
    Anlegg og infrastruktur

    Observerte endringer i bekk og mye overvann

    By Ronny Setsåseptember 12, 2022
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Flere geologer mener endringer i avrenningsmønster som følge av veiarbeidet kan ha bidratt til å utløse skredet på Hennset.

    Bildet viser den delen av anleggsveien der skredet ble utløst. Foto: Eivind Schnell Juvik Kilde: Statens vegvesen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    2. september gikk et 200 meter langt og 20 meter bredt jordras på Hennset i Heim kommune i Trøndelag, mellom Molde og Trondheim. Raset tok med seg deler av et hus, én person omkom og fem personer ble sendt til sykehus.

    Raset ble utløst i et område der Statens vegvesen nå bygger ut nye E39, og det er grunn til å tro at utbyggingen kan ha utløst eller hatt en medvirkende årsak til skredet.

    Nasjonal database for grunnundersøkelser (NADAG) forteller oss at Statens vegvesen ikke hadde gjort boringer i området der skredet var utløst. Årsaken skal være at det var for vanskelig å komme til med borerigg. Statens vegvesen har bekreftet ovenfor geo365.no at geologer ikke har vært med i vurderingene av grunnforholdene i dette området, men at de har støttet seg til NGUs kvartærgeologiske kart.

    Geo365.no: Hadde ikke gjort boringer ved skredområdet

    Ifølge en sak publisert på nrk.no har politiet opplyst at den skredrammede familien observerte endret vannføring i en bekk som lå nær huset i forkant av skredet.

    Nyhetsformidleren påpeker også at flere naboer til veiprosjektet har opplevd mye overvann som følge av arbeidet.

    Tror bekken er sentral

    Kalle Kronholm, geolog og daglig leder i Skred AS, sier til VG.no at skredet ser ut til å ha gått i et område hvor det kan være marin leire, i tillegg til at det renner en bekk gjennom skredområdet.

    Kronholm tror bekken kan gi en forklaring på hvordan skredet ble utløst.

    – En bekk har et naturlig leie og en naturlig vannføring. Men hvis man leder vann fra et stort felt ned i det som ellers var en liten bekk, kan det ha noe å si for stabiliteten i leiren. Bygging av skogsbilveier er for eksempel noe som kan gjøre dette.

    – Når du har tette flater som veier, får du en ganske annerledes avrenning av vannet. Det kan ha en negativ effekt, sier han til VG.no.

    Vi trenger mer kunnskap

    Johan Petter Nystuen. Foto: Ronny Setså

    Også geolog og professor emeritus ved Universitetet i Oslo Johan Petter Nystuen understreker viktigheten av å ha oversikt og kontroll over avrenning ved slike prosjekter.

    Til nrk.no sier han at hyppigere perioder med mye nedbør gjør at man må tenke annerledes om utbygginger.

    – Vi trenger mer kunnskap om hvordan skred utløses under ulike betingelser, både naturgitt og der hvor vi mennesker foretar inngrep i naturen.

    Han legger til:

    – Menneskene i huset skulle ikke vært der på det tidspunktet. Hadde området vært evakuert, hadde i alle fall ikke det tragiske utfallet kommet.

    Nystuen mener kommunene må være mer forsiktige når de gir tillatelser til bygging, og at rør og stikkrenne som legges for å ta unna overflatevann må dimensjoneres for større mengder nedbør.

    – Ellers vil det skape flom, erosjon, og dermed fare for skred, sier han videre til nyhetsformidleren.

    Erosjon i en bekk var for øvrig også den utløsende årsaken til kvikkleireskredet i Gjerdrum desember 2020.

    Statens vegvesen har utnevnt en ekstern, uavhengig ekspertgruppe som skal undersøke jordskredet og hvorfor det ble utløst.

    Related Posts

    Borer Norges dypeste energibrønn

    august 31, 2026

    Skipstunnelen skal realiseres

    juni 9, 2026

    Nattestenger Lærdalstunnelen i to år

    mai 11, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Undersøker ny metode for CO₂-lagring på land 
    Sep 07, 2026

    Undersøker ny metode for CO₂-lagring på land 

    Mer enn spor av olje
    Sep 03, 2026

    Mer enn spor av olje

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS
    Aug 31, 2026

    Quaternary Challenges and Opportunities on the NCS

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts
    Aug 28, 2026

    Seabed Minerals 2027: Call for abstracts

    Ildkuler
    Aug 26, 2026

    Ildkuler

    Oil fault traps in California’s San Joaquin Basin
    Sep 07, 2026

    Oil fault traps in California’s San Joaquin Basin

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?
    Sep 04, 2026

    Field trips and software don’t mix very well – or do they?

    Listen to the drill bit
    Sep 03, 2026

    Listen to the drill bit

    Always on the lookout for new frontiers
    Sep 03, 2026

    Always on the lookout for new frontiers

    Benchmark your geosteering skills
    Sep 03, 2026

    Benchmark your geosteering skills

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.