Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Om gull og sølv på havbunnen
    Dyphavsmineraler

    Om gull og sølv på havbunnen

    Sokkeldirektoratet hevder store mengder gull og sølv finnes på havbunnen, men uten lønnsom utvinning er det bare tall. Begrepsforvirring skaper feil inntrykk, mener Arne Bjørlykke.
    By Guest Authorapril 29, 2025
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email

    Bildet viser en hydrotermisk skorstein hentet av Sokkeldirektoratet under et tokt i Norskehavet. Foto: Ronny Setså

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Begrepet malm på norsk eller ore på engelsk er viktig fordi det er knyttet til hvor mye metaller du kan ta ut av en forekomst med økonomisk overskudd. Begrepet er viktig fordi det angir hva som er riktig pris for kjøp og salg av aksjer eller andeler. I mange land er også verdien av forekomster (malm) formuebeskattet.

    Sokkeldirektoratet vil ikke benytte malmbegrepet, men foretrekker å bruke ressurser, som er et uklart begrep. På bunnen av Rødehavet er det enorme mengder sink, men det er ikke lønnsomt å produsere sinkmetall. Har da metallene noen verdi?

    Når Sokkeldirektoratet sier at det er mer sølv og gull på havbunnen på norsk sokkel enn på Kongsberg og Bidjovagge, så blander Sokkeldirektoratet sammen epler og pærer (geo365.no: «Store tilstedeværende ressurser»). Det vil si malmer og ressurser.

    Både på Kongsberg og spesielt på Bidjovagge produserte gruvene de delene av gruva som var malm. Sannsynligvis står det igjen mye gull (Bidjovagge) og sølv (Kongsberg), som det ikke lønnet seg å ta ut. Salget av mineralene fra hver salve må kunne finansiere oppfaring, brytning, oppredning og gi et rimelig overskudd.

    I Bidjovagge var det store partier som ikke var rike nok til å forsvare malmbryting, og det står derfor mye kobber og gull igjen i fjellet. Blir det fortsatt undervist i bergfag (malmgeologi, prospektering, gruvedrift, oppredning og metallurgi) ved norske universiteter?

    Hittil er det ikke dokumentert at et eneste kilo gull eller sølv fra havbunnen kan tas ut med fortjeneste. Når en ikke setter en begrensing på kravet til lønnsomhet – finnes det da noen begrensinger på hva som kan tas med i en ressursvurdering? Er metallverdien av Atlanterhavet også interessant?

    Vi må være forsiktige med angivelse av metallverdier uten å trekke fra produksjonskostnadene, fordi verdiene av mineralforekomster i økende grad blir benyttet i politisk påvirkning. Vi ser dette klarest i Ukraina i dag, hvor forekomster blir verdsatt til enorme summer uten en vurdering av om forekomstene er drivbare.

    Nautilus Minerals, som forsøkte å starte gruvedrift på havbunnsmalmer i Stillehavet, hadde store kanadiske gruvefirmaer som aksjonærer. Metallinnholdet i disse sulfidene var dobbelt så høyt som i sulfidene på havbunnen på norsk sokkel og havdypet var 1 600 meter, vesentlig grunnere enn gjennomsnittet på norsk sokkel. Nautilus Minerals gikk likevel konkurs og tapte to milliarder dollar.

    ARNE BJØRLYKKE

    Tidligere professor i malmgeologi ved UiO

    Related Posts

    First commercial recovery permit for seabed mining on the horizon

    mars 12, 2026

    Japan retrieves rare-earth-rich mud from 6,000 meters in deep-sea first

    mars 11, 2026

    Geogent hydrogen – våte drømmer for en energisulten verden?

    mars 8, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Ron Werner on mai 1, 2025 11:05

      Det er vel verdt å nevne at Nautilus Minerals gikk konk ikke fordi de tapte penger med selve gruvedriften, men fordi de ikke klarte å skaffe nok kapital til å bygge utstyret som skulle utvinne disse ressurser. De kom aldri i gang med Solwara 1 prosjektet. Ellers, de møtte stor motstand mot sine planer, og det ser i tillegg ut at de ikke hadde gjort nok forarbeid til å bevise at planene deres kunne gjennomføres på en lønnsomt måte.
      Dette sier i og for seg ingenting om det er mulig med lønnsomt gruvedrift på havbunnet.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    A historic milestone
    Mar 12, 2026

    A historic milestone

    The dark oxygen controversy
    Mar 10, 2026

    The dark oxygen controversy

    Et gigantisk karbonlager 
    Mar 05, 2026

    Et gigantisk karbonlager 

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet
    Mar 03, 2026

    Et kosmisk sammenstøt i Polhavet

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 
    Feb 26, 2026

    Asteroidenedslag kan endre livet på jorda 

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?
    Mar 16, 2026

    How can we monitor North Sea carbon stores under wind farms and production platforms?

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis
    Mar 13, 2026

    It doesn’t need to be clay mineral diagenesis

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude
    Mar 12, 2026

    How Bolivia’s search for additional petroleum resources relates to Devonian paleogeography and paleolatitude

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential
    Mar 12, 2026

    Moroccan Atlantic Margin: Where geological diversity meets outstanding exploration potential

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges
    Mar 11, 2026

    Collaborative solutions to above-ground exploration challenges

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.