Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Øyner kjernekraftlektere i fjordene
    Miljø

    Øyner kjernekraftlektere i fjordene

    By Ronny Setsåjuli 25, 2023
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Norsk Kjernekraft AS vil undersøke om kompakte danskproduserte saltsmeltereaktorer kan være liv laga for industriklynger ved fjordene på Vestlandet.

    Norsk Kjernekraft AS ønsker å etablere modulære kjernekraftverk på lektere i norske fjorder på 2030-tallet. Bildet viser Seaborgs Power Barge, som skal være ferdig utviklet og etablert før utgangen av dette tiåret. Kilde: Seaborg

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    – Vi ønsker å finne plasser i norske fjorder hvor den nye teknologien kan utplasseres. Det kan være fjorder der det enten finnes eller planlegges ny industri med stort kraftbehov, sier geolog og administrerende direktør Jonny Hesthammer i Norsk Kjernekraft AS til bt.no.

    Norsk Kjernekraft har inngått en intensjonsavtale med danske Seaborg om å undersøke mulighetene for å etablere selskapets saltsmeltereaktor i Norge.

    Seaborg har den siste tiden gjort fremskritt vedrørende utvikling og kommersialisering av sin teknologi, og har som mål å ferdigstille sitt første kraftverk til 2028.

    Norsk Kjernekraft ønsker å etablere små modulære kjernereaktorer basert på konvensjonell teknologi så hurtig som mulig, men øyner også muligheten for å etablere reaktorer basert på nye teknologier (som Seaborg sin) i Norge på 2030-tallet. Norsk Kjernekraft mener kjernekraft spiller en viktig rolle i fremtidens utslippsfrie energimiks, og spesielt kan være egnet for å avkarbonisere industrier der elektrifisering alene ikke er nok eller er utfordrende.

    Geolog og Norsk Kjernekraft-direktør Jonny Hesthammer (til høyre) og sjefingeniør i Seaborg Eirik Eide Pettersen inngår samarbeid. Foto: Seaborg

    Saltsmeltereaktor er en type reaktor der brenselet og kjølemiddelet utgjør en flytende saltblanding. Norske Eirik Eide Pettersen, én av Seaborgs grunnleggere, sier til bt.no at de radioaktive stoffene blir værende i saltet i reaktoren om det skulle skje et uhell. Dermed blir de ikke blåst ut som en radioaktiv sky.

    Seaborgs flytende kjernekraftverk – The Power Barge – skal kunne levere opptil 800 MW elektrisitet. Effekten tilsvarer ganske nøyaktig summen av Fosen Vinds fem vindparker i Trøndelag, men reaktorer kan som kjent produsere elektrisitet døgnet rundt, også når det ikke blåser. I tillegg kan kraftverket levere rent vann gjennom avsalting av sjøvann, samt fjernvarme/-kjøling, hevder Seaborg.

    Seaborg har som mål å få etablert sin første saltsmeltereaktor i Sør-Korea. Skal vi tro Norsk Kjernekrafts ambisjoner, kan Norge følge like etter.

    Næringslivsleder Trond Mohn er en av Norsk Kjernekrafts fremste støttespillere. Han eier mer enn halvparten av aksjene i selskapet. Selskapet melder imidlertid at de nå har fått en ny, stor investor med på laget, siviløkonom og hedgefondgrunnlegger Espen Nordhus.

    I en pressemelding oppsummerer Nordhus investeringsbeslutningen med å påpeke at kjernekraft har et enormt potensial fordi energitettheten er høyere enn for alle andre energikilder.

    – Og, det trenger ikke subsidier. Dette er kanskje den alle viktigste testen. Hvis en investering sies å være lønnsom, men trenger enorme subsidier langt inn i fremtiden, er det da lønnsomt, spør investoren retorisk med et pek i retning vindkraftutbygging.

    – Jeg er opptatt av natur, og hvis kjernekraft kan bidra til at vi slipper å teppelegge Norges nydelige fjell og fjorder med vindmøller og solpaneler, så er det en bonus, avslutter Espen Nordhus.

    Related Posts

    De fulgte reinsdyrflokkene

    februar 6, 2026

    Isfri kyst uten mennesker

    februar 2, 2026

    Kalksteinshuler ble redningen

    januar 23, 2026
    View 1 Comment

    1 kommentar

    1. Sivert Sæterbø on juli 29, 2023 07:24

      Er for det meste som har med kjernekraft å gjøre, men ikke dersom man gjør de samme feilene som japsene gjorde i Fukushima. I et hundreårsperspektiv er vel muligheten for flere store tsunamier i mange norske fjorder stor nok til at man må holde god avstand for flytende kjernekraft. Man må kanskje også ha Storegga-raset i minnet !?

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    For et tryggere Svalbard 
    Feb 05, 2026

    For et tryggere Svalbard 

    «Ny» kildebergart i Norskehavet
    Feb 03, 2026

    «Ny» kildebergart i Norskehavet

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Karabash – West Siberia’s new frontier?
    Feb 06, 2026

    Karabash – West Siberia’s new frontier?

    A greenprint for deep sea copper exploration
    Feb 05, 2026

    A greenprint for deep sea copper exploration

    When perforating below the Free Water level makes sense
    Feb 05, 2026

    When perforating below the Free Water level makes sense

    Progress over perfection
    Feb 05, 2026

    Progress over perfection

    How structural setting and hydrocarbon phase are closely related
    Feb 03, 2026

    How structural setting and hydrocarbon phase are closely related

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.