Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Øyner ny drift ved rubingruve
    Bergindustri

    Øyner ny drift ved rubingruve

    By Ronny Setsåaugust 16, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Greenland Rubys gruve på Grønland stengte i fjor grunnet dårlig salg. Det norskeide selskapet vil nå undersøke om et mulig salg av virksomheten kan bane veien for ny drift.

    Grønlands eneste rubingruve stengte for ett år siden. Den ligger i Aappaluttoq, ca. 150 km sør for hovedstaden Nuuk. Foto: Greenland Ruby

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    Gruven i Aappaluttoq 160 km sør for hovedstaden Nuuk på Grønland startet driften i 2017 og hadde egne kontorer for markedsføring og salg i blant annet New York og Paris. Hovedkontoret lå i Mo i Rana.

    Men Greenland Ruby AS, som i hovedsak er eid av Leonhard Nilsen & Sønner (88 prosent, den grønlandske staten eier resten), klarte aldri å øke salgene til et nivå som ville gitt profitabel drift.

    Den daglige driften ble stanset ved årsskiftet 2022/2023, og siden var det kun syv ansatte som jobbet i gruven. 19. august 2023 stengte gruven for godt.

    I en pressemelding opplyser selskapet at de nå har besluttet å søke en rekonstruksjon av selskapet.

    «Restruktureringen innebærer at det utnevnes administratorer som i samarbeid med selskapets ledelse vil arbeide for å finne den beste løsningen for selskapets kreditor og selskapets fremtid. Når denne prosessen pågår, vil det være en utsettelse av betalinger til selskapets kreditorer», informerer Greenland Ruby.

    Målet med rekonstruksjonen er å unngå et oppbud og å reetablere et «konkurransedyktig og attraktivt» selskap. Resultatet kan bli et salg av virksomheten til nye eiere med gjenoppstart av gruva som mulig utfall.

    – Styret har valgt å søke en rekonstruksjon fordi det fortsatt har tro på Greenland Ruby og virksomheten på Grønland. Greenland Ruby innehar lisens på utvinning fra en av verdens rikeste rubinforekomster, og har utviklet en nyskapende forretningsmodell ved å tilby sertifiserte og sporbare edelstener av høyeste kvalitet, på en global markedsplass. Styret mener også at selskapet har et uforløst potensial til å skape arbeidsplasser og verdier på Grønland, uttaler Arnt Eirik Rørnes, adm.dir. i selskapet.

    Krevende arktiske forhold på et avsides og isolert sted har utvilsomt bidratt til høye driftskostnader. Gruveutbyggingen startet i 2014 og krevde tre år. Alt utstyr ble fraktet inn via båt. Under driften har både personell og forsyninger blitt transportert via helikopter.

    Knusing og sortering ble gjort i oppredningsverket én km fra dagbruddet, mens finsorteringen av konsentratet ble gjort i Nuuk. Steinene ble til sist sendt til Bangkok for sliping, varmebehandling og sortering. Den ukentlige produksjonen var 20 – 30 kg rubiner.

    Rubiner og safirer i utgamle bergarter

    Funnet av rubiner i de tre milliard år gamle bergartene ble gjort av lokale fangstmenn i 1966 på en liten øy nær Aappaluttoq. Øya var da ikke navngitt, men kalles nå Ruby Island. Aappaluttoq betyr rød på grønlandsk. Det skulle imidlertid gå nærmere 40 år før et canadisk leteselskap gjorde mer grundige geologiske undersøkelser. Det ble da påvist en større forekomst av rubiner av edelsteinskvalitet.

    Foruten rubiner, har Greenland Ruby også utvunnet rosa safirer fra forekomsten. Både rubiner og safirer er ulike varianter av det samme mineralet korund. Korund består av aluminiumsoksid (Al2O3) og har verdien 9 på Mohs hardhetsskala. Det er altså et svært hardt mineral som hverken lar seg ripe av en spiker eller av kvarts. Rubin er korund med spor av krom og vil være rød eller lilla. Safir er korund med de fleste andre farger (grønn, blå, gul, rosa etc.).

    Related Posts

    Skremt av gruvemotstand

    januar 28, 2026

    Metalljakt på Finnmarksvidda

    januar 26, 2026

    Borer mot gruveoppstart

    januar 21, 2026
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Et livsviktig verktøy
    Jan 29, 2026

    Et livsviktig verktøy

    Symbolet på evig liv
    Jan 27, 2026

    Symbolet på evig liv

    En fremragende underviser
    Jan 22, 2026

    En fremragende underviser

    Nordisk pris til arktisk pionér
    Jan 18, 2026

    Nordisk pris til arktisk pionér

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 
    Jan 15, 2026

    Uvanlig høye radonnivåer funnet i Aurland 

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry
    Jan 29, 2026

    Leading with evidence: Translating marine research into actionable insights for industry

    One block, one basin
    Jan 29, 2026

    One block, one basin

    Progress over perfection
    Jan 28, 2026

    Progress over perfection

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets
    Jan 27, 2026

    Understanding the “Minimum Economic Field Size” concept and aggregating targets

    Unlocking the deep offshore potential of the Mahanadi Basin
    Jan 26, 2026

    Unlocking the deep offshore potential of the Mahanadi Basin

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2026 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.