Close Menu
    Facebook LinkedIn
    Geo365
    Facebook LinkedIn
    BESTILL Login ABONNÉR PÅ NYHETSBREV
    • Hjem
    • Anlegg og infrastruktur
    • Aktuelt
    • Bergindustri
    • Dyphavsmineraler
    • Miljø
    • Olje og gass
    • Geofunn
    • Download Media Guide
    Geo365
    You are at:Home » Rasende utvikling på dronefeltet
    Anlegg og infrastruktur

    Rasende utvikling på dronefeltet

    By Ida Helene Magnor Hansenseptember 18, 2024
    Del denne artikkelen Facebook Twitter LinkedIn Email
    Statens vegvesen bruker droner hver dag i sitt arbeid. Teknologien bidrar til økt effektivisering, bedre HMS, fremmer innovasjon og fører til samfunnsøkonomiske besparelser.

    Bjørn Laksforsmo som er drift- og vedlikeholdsdirektør i Statens vegvesen, Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård og Tore Magnus Follinglo, dronesjef i Statens vegvesen. Foto: Frida Gunnestad Johansen

    Facebook Twitter LinkedIn Email

    –  Droneflyging har på kort tid blitt en fullintegrert del av virksomheten vår. Det er mange som sier at de ikke klarer å se for seg en hverdag uten droner, sier Tore Magnus Follinglo til vegvesen.no. Follinglo er ansvarlig for dronevirksomheten i Statens vegvesen. 

    Droneoperasjonene er inndelt i fem innsatsområder: geodatafangst, geofag, trafikkulykker, bruinspeksjon og kommunikasjon. I innsatsområdet geofag jobbes det med kartlegging av skred, beredskap og rådgivning. Geodatafangst omhandler blant annet innhenting av data og dokumentasjon på utbyggings- og drift og vedlikeholdsprosjekter.  

    Droner sparer samfunnet for store summer  

    – Droner er allerede viktig for oss og kommer til å bli stadig viktigere. En ting er at det gir overblikk på en måte du ikke får til fra bakken. Men like viktig er at vi får enklere tilgang på steder som er utilgjengelige uten betydelig sikring eller innsats, og slik sett viktig både for beredskap og personlig sikkerhet, sier Bjørn Laksforsmo til Statens vegvesens nettside. Han er direktør for drift og vedlikehold.

    Et oversiktsbilde fra Drivdalen. Her er det bygget en fangvoll for å fange opp løsmasser fra skred, slik at massene ikke når veien og rasteplassen. Skjermdump: Statens vegvesen

    Dronene sparer også samfunnet for mye penger ettersom arbeidet blir betydelig mer effektivt. Det er dermed både arbeids- og kostnadsbesparende.  Statens vegvesen disponerer 130 droner og ca. 190 dronepiloter.

    Regjeringen støtter dronebruk  

    I løpet av våren 2025 skal regjeringen legge frem en melding for Stortinget om strategi for droner og ny luftmobilitet. Målet er at Norge skal fortsette å være et ledende land innenfor dronesektoren.

    – Dronene er en god forlengende arm og brukes nå som et naturlig verktøy på lik linje med mobiltelefon, sier Follinglo.  

    Han påpeker også at droner kommer til å få en viktig rolle i beredskapen fremover, der mulige bruksområder innebærer kontinuerlig vurdering i utsatte områder, bruk av autonome droner for overvåkning av skredutsatte områder langs riks- og europavegnettet og raskt på stedet ved eventuelle hendelser.  

    Andre mulige bruksområder er frakt av farlig gods, som sprengladninger, for kontrollert utløsing av skred og nedsprengning av skredkanter og øyeblikkelig input av data for vurdering ved hendelser.  

    I denne artikkelen forklarer Statens vegvesen hvordan et pilotprosjekt med bruk av små droner kan hjelpe etaten å effektivisere kartlegging av bergskjæringers stabilitet.

    Related Posts

    Noe mangler i betongen ved Skøyen stasjon

    oktober 23, 2025

    Nytt materiale i europaveiene

    oktober 14, 2025

    Halvveis der for Nord-Norges største veiprosjekt

    september 30, 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    geo365.no: ledende leverandør av nyheter og kunnskap som vedrører geofaget og geofaglige problemstillinger relatert til norsk samfunnsliv og næringsliv.
    KONFERANSER

    Norsk jord granskes for cesium‑137 
    Oct 22, 2025

    Norsk jord granskes for cesium‑137 

    Hvordan «læren» om oljes nedbrytning til tørr gass ble pensum
    Oct 21, 2025

    Hvordan «læren» om oljes nedbrytning til tørr gass ble pensum

    A Digital Trailblazer Candidate: Morten Ofstad
    Oct 20, 2025

    A Digital Trailblazer Candidate: Morten Ofstad

    Slik så Norge ut i ordovicium
    Oct 16, 2025

    Slik så Norge ut i ordovicium

    Seabed Minerals 2026: Call for papers
    Oct 15, 2025

    Seabed Minerals 2026: Call for papers

    Sometimes an old well is better than a fancy new one
    Oct 24, 2025

    Sometimes an old well is better than a fancy new one

    The shrinking pool of large international E&P companies
    Oct 23, 2025

    The shrinking pool of large international E&P companies

    Equatorial Guinea: Time to shine…again!
    Oct 22, 2025

    Equatorial Guinea: Time to shine…again!

    Seabed mapping – let AI do the work
    Oct 22, 2025

    Seabed mapping – let AI do the work

    India – Andaman Islands – drilling update
    Oct 21, 2025

    India – Andaman Islands – drilling update

    OLJEPRIS
    BCOUSD quotes by TradingView
    GULLPRIS
    GOLD quotes by TradingView
    KOBBERPRIS
    Track all markets on TradingView
    GeoPublishing AS

    GeoPublishing AS
    Trollkleiva 23
    N-1389 Heggedal

    Publisher & General Manager

    Ingvild Ryggen Carstens
    ingvild@geopublishing.no
    cell: +47 974 69 090

    Editor in Chief

    Ronny Setså
    ronny@geopublishing.no
    +47 901 08 659

    Media Guide

    Download Media Guide

    ABONNEMENT
    NYHETSBREV
    Abonner på vårt nyhetsbrev
    © 2025 GeoPublishing AS - All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.