Forekomsten av det som i dag blir regnet som et kritisk mineral – altså at de er viktige for samfunnet og vanskelig kan erstattes av andre mineraler – har vært kjent siden sent på 1800-tallet. Men ingen lyktes med å få til lønnsom drift inntil prisene på grafitt steg kraftig under den første verdenskrigen.
I 2018 feiret Skaland Graphite således sine første hundre år. Det helt spesielle med grafittforekomsten i Trælen er at den har svært høye gehalter. Med 22-44 prosent karbon, og med et snitt på 30 prosent, er dette den rikeste forekomsten av krystallinsk grafitt i hele verden.
Grafitten på Skaland kan benyttes til å fremstille «mirakelmaterialet» grafén som er det tynneste og kraftigste materialet som noen gang er påvist. Grafitt hører også med til gruppen av «grønne mineraler» fordi det trengs i oppladbare batterier og leder strøm svært godt.
Grafitt
Grafitt er et industrimineral som består av karbon. I naturen finnes tre ulike grafitt-typer: krystallinsk grafitt (ofte kalt «flake»), amorf grafitt (mikrokrystallinsk) og åregrafitt (vein/lump grafitt). Grafitten som utvinnes i gruvene på Skaland er krystallinsk. Grafitt har bred anvendelse. Menigmann kjenner materialet best fra blyanter, mens bilinteresserte vil vite at grafitt inngår i anoden i batterier og brukes i bremsebånd og smøremidler. Den industrielle bruken har sammenheng med svært høyt smeltepunkt (3500 ˚C) og omfatter tilsetningsstoff i smelteindustrien og metallurgisk anvendelse. Grafitt inngår også i borevæske fordi det har god smøreeffekt på borkronen, og fordi teksturen effektivt tetter lekkasjer av borevæske inn i formasjonen.

![var rnd = window.rnd || Math.floor(Math.random()*10e6);
var pid980600 = window.pid980600 || rnd;
var plc980600 = window.plc980600 || 0;
var abkw = window.abkw || '';
var absrc = 'https://servedbyadbutler.com/adserve/;ID=188736;size=0x0;setID=980600;type=js;sw='+screen.width+';sh='+screen.height+';spr='+window.devicePixelRatio+';kw='+abkw+';pid='+pid980600+';place='+(plc980600++)+';rnd='+rnd+'';
var _absrc = absrc.split("type=js"); absrc = _absrc[0] + 'type=js;referrer=' + encodeURIComponent(document.location.href) + _absrc[1];
document.write('');
Rikest i hele verden](https://geo365.no/wp-content/uploads/2019/12/12-Desember-Senja-x-711-650x487.jpg)